راهنمای خرید

چگونه می‌ توانیم نسل cpu را تشخیص دهیم؟

cpu type2

تشخیص نسل cpu

اگر بخواهیم در بین قطعات سخت‌افزاری که در داخل یک لپ ‌تاپ وجود دارد به سراغ چند مورد از مهمترین قطعات برویم، باید به cpu یا سیستم پردازنده اشاره کنیم که باعث می‌شود اطلاعات با سرعت زیادی در داخل لپ تاپ پردازش شده و سرعت سیستم رایانه ما افزایش پیدا می‌کند.

به همین دلیل است که کارشناسان معتقد هستند در زمان خرید لپ تاپ استوک ،  حتماً باید کارایی سیستم را براساس اهداف کاری خود تعریف نمایید. به این معنا که اگر قرار است این سیستم برای امور مهندسی کاربرد داشته باشد قطعاً به cpu  بسیار قوی نیاز خواهد بود در حالی که برای سیستم‌های رایانه‌ای که تنها جهت امور معمولی دانشجویی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیازی نیست cpu  قدرتمند در حد لپ تاپ‌های مهندسی استفاده شود.

در هر صورت این حق شما است که بدانید cpu  شما نسل چندم است به خصوص اگر قرار باشد لپ تاپ دست دوم بخرید. برای تشخیص نسل سی پی یو ما در این مطلب راهکار‌ی را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

cpu type

روش‌ تشخیص نسل cpu

همانگونه که گفتیم، قدرت cpu  لپ تاپ تعیین‌کننده قدرت و سرعت سیستم شما خواهد بود. بنابراین چه در زمان خرید لپ تاپ جدید و چه در زمان خرید لپ تاپ دست دوم باید تمامی قطعات سخت‌افزاری را با دقت مورد بررسی دهید.

البته لازم است نسل cpu را نیز کنترل کنید چون مهم است که cpu با با کارایی لپ تاپ شما تطابق داشته باشد. راهکار‌ی در این زمینه وجود دارد که کمک می‌کند شما بتوانید نسل cpu  را به درستی تشخیص دهید.

بیشتر بدانید :   بررسی تخصصی مانیتور استوک dell مدل P2414 led

برای مثال شما می‌توانید از نام کد سی پی یو استفاده کنید. اجازه دهید برای توضیح این روش از یک مثال استفاده کنیم. در زیر شما نام یک پردازنده را مشاهده می‌کنید که از حروف انگلیسی و عدد تشکیل شده است:

Core i7 10510U

هر کدام از این حروف و اعداد بیانگر اطلاعاتی هستند که کمک می‌کنند تا بتوانید نسل cpu  را تشخیص دهید.  cpu  در ابتدای نام خود کلمه Core i دارد. بنابراین ما باید به حروف و اعدادی که بعد از Core i نوشته شده است دقت کنیم.

در مثالی که برای شما ذکر کردیم بعد از کلمه Core i عدد هفت بیان ذکر شده است که این عدد تعیین‌کننده نوع پردازنده شما است.

اکنون ‏به از سمت راست، سه عدد آخر را ملاحظه کنید که در این مثال، 510 است. این سه عدد که تحت عنوان SKU شناخته می‌شوند، ‌شناسه منحصر به فرد یک محصول هستند و در واقع تعیین می‌کنند که این cpu   شما از نظر قانونی اعتبار دارد.

قبل از SKU یک یا دو عدد قرار گرفته است. که همین دو عدد نسل پردازنده شما را مشخص می‌کند. برای مثال اگر عدد ۱۰ داشته است یعنی نسل پردازنده شما از نسل دهم است. اما یک قسمت بسیار مهم در نامگذاری cpu  وجود دارد که دقیقاً در پایان کدگذاری قرار گرفته است. این حرف بزرگ در آخر نام cpu  نشان‌دهنده قدرت cpu شما و در واقع مشخصات و کیفیت آن است.

برای اینکه بتوانید از طریق این حرف شرایط مشخصات فیزیکی cpu را به درستی تشخیص دهید ما در ادامه، معنای هر کدام از این حروف را برای شما توضیح می‌دهیم. با دیدن هر کدام از این حروف می‌توانید کارایی و ویژگی‌های فنی لپ تاپ خود را تشخیص دهید.

بیشتر بدانید :   اقداماتی که به نابودی لپ تاپ شما منجر می ‌شوند:

E : جاسازی شده در مدار الکتریکی

    F : نیازمند گرافیک مجزا

    G : دارای  گرافیک  مجزا

    H : بهینه‌سازی شده برای  عملکرد بالا

    HK : کارایی بالا همراه با قفل باز برای اورکلاک

    HQ : قابلیت بهینه‌سازی عملکرد بالا برای quad core

    K : قفل باز برای اورکلاک

    S : نسخه ویژه

    U : با قدرت و کارآمد

    Y : قدرت بسیار کم

 

بیشتر بخوانید :فرکانس سی پی یو (cpu) یا پردازنده چیست و چه نقشی در لپ‌ تاپ ایفا می ‌کند؟

سخن پایانی

نکته‌ای که لازم می‌دانیم در پایان این مطلب بیان کنیم، بحث نحوه نامگذاری انواع cpu است. شاید با مثالی که در این مطلب برای شما آماده کردیم این تصور برای شما به وجود آمده باشد که تمامی cpu    ها با همین روش نام‌گذاری می‌شوند. در صورتی که اینگونه نیست. براساس برند‌های مختلف و نسل cpu  نامگذاری آن‌ها نیز با هم متفاوت است.

بنابراین زمانی که شما می‌خواهید نسل را تشخیص دهید باید آن را به یک مهندس کامپیوتر نشان دهید تا کدخوانی را به شما آموزش دهد.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “چگونه می‌ توانیم نسل cpu را تشخیص دهیم؟


  1. Warning: strlen() expects parameter 1 to be string, object given in /home/cpack/public_html/wp-includes/formatting.php on line 3557
    ahmadi گفت:

    خیلی اموزنده بود


  2. Warning: strlen() expects parameter 1 to be string, object given in /home/cpack/public_html/wp-includes/formatting.php on line 3557
    Christina گفت:

    very goodg

نظرات بسته شده است.