آموزش

برای نگهداری از لپ تاپ چه کار کنیم

نگهداری از لپ تاپ

برای نگهداری از لپ تاپ چه کار کنیم

سیستم‌های رایانه‌ای باید با دقت و وسواس هر چه تمام مورد استفاده قرار گیرند. اگر کوچکترین آسیبی به آن‌ها وارد شود، شاید مجبور باشید هزینه زیادی را برای تعمیر و تعویض برخی از قطعات صرف کنید و احتمال دارد که لپ‌تاپ شما مانند روز اول کارآیی نداشته باشد.

بنابراین نگهداری از لپ تاپ موضوعی است که باید به صورت جدی نسبت به آن توجه داشته باشیم به خصوص اینکه در چند سال اخیر قیمت این قبیل وسایل برقی به صورت چشمگیری افزایش یافته و اگر بخواهید یک لپ ‌تاپ جدید بخرید شاید برای شما در حال حاضر ممکن نباشد .در صورتی که با نگهداری صحیح از لپ تاپ نه تنها می‌توانیم عمر مفید این وسیله را افزایش داده بلکه از بروز خرابی در داخل سیستم و ایجاد اختلال در روند کار‌های خود جلوگیری خواهید کرد.

نگهداری از لپ تاپ

نکات مهم در نگهداری از لپ تاپ

برخلاف سیستم‌های کامپیوتری قدیمی، لپ تاپ قابلیت جابجایی دارد و می‌توانید آن را در کیف مخصوص لپ تاپ گذاشته و هر جایی که می‌خواهید با خود ببرید. بنابراین اگر چه این قابلیت یک امتیاز مثبت به حساب می‌آید، اما ممکن است در حمل و نقل، آسیبی به لپ تاپ شما وارد گردد. بنابراین نکات مراقبتی را در نظر بگیرید تا هیچ گونه آسیبی به سیستم وارد نشود:

  • در زمان خرید لپ تاپ نو و یا لپ تاپ استوک حتماً باید کیف مخصوص لپ تاپ را نیز خریداری کنید. اگر داخل این کیف‌ها را دقیق و با دقت بررسی نمایید، ‌داخل آن‌ها یک قسمت محافظه لپ‌تاپ وجود دارد که اگر شما سیستم رایانه‌ای را داخل این قسمت بگذارید به دلیل خاصیت ضربه‌گیری که دارد، حتی در طول سفر با خیال راحت می‌توانید لپ‌تاب را با خود ببرید بدون اینکه نگران آسیب به صفحه ‌مانیتور یا قطعات سخت‌افزاری آن باشید.
بیشتر بدانید :   فرکانس سی پی یو (cpu) یا پردازنده چیست و چه نقشی در لپ‌ تاپ ایفا می ‌کند؟

 

بیشتر بدانید : آیا میدانید سیپک اولین مرکز فروش لپ تاپ استوک و کامپیوتر دست دوم با گارانتی یک ساله و اقساط 12 ماهه است ؟

 

  • نسبت به تمیز نگه داشتن سطح لپ تاپ و قسمت‌های ورودی سیستم بیشتر توجه کنید. کوچکترین آلودگی که بر روی صفحه ‌مانیتور، صفحه کلید و یا قسمت پورت‌ها و قسمت مربوط به فن بنشیند، کم کم باعث بروز مشکلات سخت‌افزاری خواهد شد. بارزترین مشکل، از کار افتادن فن لپ تاپ و یا کاهش قدرت خنک‌کنندگی آن به دلیل ورود گرد و غبار به داخل این قسمت است. بنابراین حتماً به روش درست و اصولی با یک پارچه تمیز بدون استفاده از آب، تمامی قسمت‌های لپ تاپ را در طول هفته تمیز کنید.

 

  • بهتر است در پایان هر روز کاری، لپ تاپ را به حالت Shutdown در بیاورید و سپس در طول روز به ازای هر چند ساعت که با سیستم کار می‌کنید، آن را به حالت Hibernate قرار دهید. اگر سیستم را در طول روز به حالت Sleep قرار دهید به دلیل اینکه برنامه‌ها باز است، قدرت باتری شما را کم می‌کند. اما اگر سیستم به حالت Hibernate در بیاید حتی باز بودن برنامه‌ها، هیچ تأثیری بر روی قدرت لپ تاپ شما نخواهد گذاشت. اما در پایان روز برای اینکه سیستم رایانه شما به طور کامل خاموش شده و در واقع تمامی قطعات آن به حالت استراحت در بیایند، حتماً باید آن را خاموش ‌کنید.

 

  • به هیچ عنوان لیوان نوشیدنی و یا ظرف غذای خود را در کنار لپ تاپ قرار ندهید. ریختن مایعات بر روی لپ تاپ آسیب جدی و سخت‌افزاری به آن‌ وارد خواهد کرد. قطعاً اگر در حال حاضر متوجه مشکل نشوید به مرور زمان نقص‌های جزئی در داخل رایانه بروز می‌کند که مجبور خواهید شد برای تعمیرات اقدام کنید.
بیشتر بدانید :   هارد ssd دست دوم و مزایای آن

 

  • بخش مهم نگهداری از لپ تاپ به نرم‌افزار‌هایی برمی‌گردد که قرار است شما مورد استفاده قرار دهید. اگر شما به بازی‌های کامپیوتری علاقه دارید حتماً باید قدرت cpu و کارت گرافیک لپ تاپ خود را در نظر بگیرید. در زمان خرید لپ تاپ باید براساس نوع کارایی لپ ‌تاپ، نسبت به خرید قطعات سخت‌افزاری آن اقدام کنید.

 

  • بنابراین اگر می‌دانید برخی از نرم‌افزار‌ها فشار زیاد به سیستم شما وارد می‌کنند، از استفاده از آن‌ها صرف نظر کنید. همچنین در نصب نرم‌افزار‌ها به سراغ سایت‌های معتبر بروید چون سایت‌های غیر قانونی و یا سایت‌هایی که کیفیت پایینی دارند ممکن است بدافزارهایی را وارد سیستم شما کنند که از طریق ویروسی کردن لپ تاپ، مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری جدیدی را به همراه داشته باشند.

 

  • نکته آخر اینکه لپ تاپ را مستقیماً بر روی سطح میز قرار ندهید بلکه یک پد خنک‌کننده در زیر آن قرار دهید. به خصوص در فصل تابستان این موضوع اهمیت بیشتری دارد چون دمای هوا افزایش یافته و در نتیجه لپ تاپ شما زودتر گرم می‌شود. وجود این پد خنک‌کننده کمک می‌کند در زمان افزایش دمای لپ تاپ، شما فن پد را به کار انداخته و کمک کنید دمای آن کاهش پیدا کند.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

نوشته های مشابه