دانستنی‌ها

از لپ تاپ هنگام شارژ استفاده کنیم ؟

laptop charging

حتما یک بار این سوال را دیده اید که آیا استفاده از لپ تاپ هنگام شارژ باتری خطرناک است؟ این سوال برای اکثر مردم است و اغلب پاسخ روشنی به آن داده نمی شود. بسیاری از کاربران عادت دارند بدون اتصال شارژر به لپ تاپ نو و یا حتی لپ تاپ استوک کار کنند، اما برخی دیگر رایانه را کاملاً شارژ می کنند، سپس شارژر را خارج کرده و با آن کار می کنند.

 

واقعا استفاده از لپ تاپ هنگام شارژ شدن ضرر دارد؟

در این مقاله به مضر بودن استفاده از لپ تاپ در هنگام شارژ می پردازیم. همچنین می توانید تاثیر لپ تاپ بر روی باتری را در حین شارژ شدن بازی و عملکرد لپ تاپ در این مدت یاد بگیرید.

لپ تاپ هنگام شارژ

لپ تاپ هنگام شارژ

 

استفاده از لپ تاپ هنگام شارژ

در سال های نه چندان دور استفاده از لپ تاپ در حین شارژ بسیار مضر تلقی می شد و شرکت های سازنده لپ تاپ از کاربران این دستگاه ها می خواستند هنگام شارژ با آن ها کار نکنند. امروزه با یک بررسی کوتاه متوجه می شویم که حساسیت استفاده از لپ تاپ در هنگام شارژ به اندازه گذشته نیست.

حقیقت این است که استفاده از لپ تاپ، چه در حال شارژ باشد و چه زمانی که شارژر قطع شود، در هر صورت عمر باتری را تا حد زیادی کاهش می دهد. از طرفی افزایش کیفیت باتری های تولیدی نیز در کاهش اهمیت استفاده از لپ تاپ در هنگام شارژ موثر است.

 

استفاده از لپ تاپ هنگام شارژ هیچ اشکالی ندارد.

هر بار که باتری لپ تاپ خود را شارژ می کنید، عمر آن اندکی کاهش می یابد. دستگاه‌های مدرن‌تر به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با شارژ کامل باتری، حتی اگر شارژر به آن وصل شود، فرآیند شارژ متوقف می‌شود. در این شرایط جریان از باتری عبور نمی کند و مستقیماً وارد لپ تاپ می شود.

 

استفاده از لپ تاپ هنگام شارژشدن

استفاده از لپ تاپ هنگام شارژشدن

 

بیشتر بدانید :   آموزش نصب ویندوز 11 و نیز دانلود نسخه رسمی ویندوز 11

آیا استفاده از لپ تاپ هنگام شارژ باتری واقعا مضر است؟

برای یافتن پاسخ دقیق تری برای این سوال، باید بدانیم فرآیند شارژ باتری لپ تاپ چگونه کار می کند.

 

وقتی روی لپ تاپ خود کار می کنید، هیچ چیز بدتر از تخلیه سریع باتری نیست. شما را اذیت می کند و در این صورت باید همیشه یک شارژر داشته باشید! می دانید که اگر شارژر را وصل کنید، باتری شروع به شارژ شدن می کند، اما آیا می دانید هنگام شارژ شدن چه اتفاقی می افتد؟
یک لپ‌تاپ از یک کابل برای تغذیه باتری استفاده می‌کند. برای این کار، الکتریسیته باید از مدارهای پیچیده ای عبور کند که باعث اتفاقات پیچیده بسیاری می شود. شما قدرت کافی برای پشتیبانی از لپ تاپ و شارژ باتری را دارید.

از طرفی مدارهای موجود در لپ تاپ به گونه ای طراحی شده اند که با شارژ کامل باتری، جریان را مستقیماً به لپ تاپ (نه به باتری) منتقل کند.

 

هنگامی که از لپ تاپ خود در هنگام شارژ استفاده می کنید، سه اتفاق می افتد:

جریانی که به سمت لپ تاپ می‌رود، باتری را شارژ می‌کند.
برق باعث می شود لپ تاپ بلافاصله قابل استفاده باشد.
با عبور بخشی از برق از باتری لپ تاپ کار می کند (اختلاف در مورد استفاده از لپ تاپ هنگام شارژ باتری در این مورد مشکل سازتر است).

 

شارژ باتری لپ تاپ

شارژ باتری لپ تاپ

 

استفاده از لپ تاپ هنگام شارژ چطور بر فرایند شارژ کردن اثر می‌گذارد؟

استفاده از لپ تاپ در هنگام شارژ بر سرعت شارژ باتری تاثیر می گذارد. زمانی که لپ تاپ کمترین کار ممکن را انجام می دهد، باتری های لپ تاپ سریع ترین سرعت شارژ را دارند. اگر لپ تاپ خاموش باشد، باتری با حداکثر سرعت شارژ می شود. اگر لپ تاپ روشن شود اما کار زیادی انجام ندهد، باتری کمی کندتر کار می کند.

اگر فعالیت های بیشتری با لپ تاپ خود انجام دهید (وبگردی، فیلم بازی، بازی و غیره)، زمان شارژ کامل باتری را افزایش خواهید داد. کاهش سرعت شارژ به دلیل جدا شدن جریان الکتریکی در مدار لپ تاپ است.

افزودن وظایف دیگر، حتی اگر ظرفیت کامل لپ تاپ را نداشته باشد، انرژی زیادی مصرف می کند. در این حالت باتری در حین شارژ شدن انرژی خود را از دست می دهد که کل فرآیند شارژ را طولانی می کند.

استفاده از لپ تاپ هنگام شارژ و کاهش عمر باتری

ما در مورد اینکه چگونه شارژ روی باتری تأثیر می گذارد صحبت می کنیم. هر بار که باتری شارژ می شود، عمر آن اندکی کاهش می یابد. این تنها بخشی از فرآیند شیمیایی است که در داخل باتری انجام می شود. مهم نیست باتری شما چقدر پیشرفته است. در هر صورت این اتفاق برای انواع باتری ها می افتد!

بیشتر بدانید :   ویژگی ‌های باتری لیتیوم یون برای لپ تاپ

پس وقتی باتری تمام می شود و نیاز به شارژ دارد، احساس بدی نداشته باشید! در واقع باتری لپ تاپ را می توان چندین بار بدون تغییرات قابل توجه نصب کرد.

استفاده از لپ تاپ در حین شارژ، فرآیند فوق را تحریک می کند. استفاده از لپ تاپ در حین شارژ باتری را کمی خالی می کند. این وضعیت تعداد فرآیندهای شیمیایی را که در داخل باتری انجام می شود افزایش می دهد (زیرا مدت زمان فرآیند شارژ را افزایش می دهد). در نتیجه بار کمی روی باتری وارد می شود و عمر آن اندکی کاهش می یابد.

 

بنابراین می توان نتیجه گرفت که استفاده از لپ تاپ در هنگام شارژ باعث کاهش عمر باتری می شود. حتی در باتری های مدرن، این میزان فشار (حتی اگر تمام روز با لپ تاپ کار می کنید) بسیار کم است. از نظر فنی، وصل ماندن باتری لپ‌تاپ در تمام طول روز عمر آن را کوتاه می‌کند، اما برای مشاهده تفاوت باید چند هفته این کار را انجام دهید.

 

استفاده از لپ تاپ در هنگام شارژ شدن

اگر مجبور شدید از لپ تاپ خود در حین شارژ استفاده کنید، خود را سرزنش نکنید. هیچ ایرادی ندارد که کار زیادی انجام ندهید. توجه داشته باشید که این وضعیت ممکن است هنگام کار با لپ تاپ به روال شما تبدیل نشود. توجه داشته باشید که نه تنها هنگام شارژ از لپ تاپ خود استفاده می کنید، بلکه تعداد دفعات شارژ و شارژ مجدد باتری (چرخه شارژ) بر طول عمر آن تأثیر می گذارد. هر چه بیشتر این چرخه را کامل کنید. هر چه عمر باتری کمتر باشد.

 

آیا ممکن است باتری‌های لپ تاپ بیش از حد شارژ شوند؟

آره! باتری ها می توانند بیش از حد شارژ شوند، به این “شارژ بیش از حد” می گویند. وقتی باتری پر است و شارژر و منبع تغذیه را وصل می‌کنید، شارژر به تلاش برای شارژ باتری ادامه می‌دهد.

در این شرایط تغییرات شیمیایی که در هنگام شارژ اتفاق می افتد افزایش می یابد و عمر باتری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد (البته این موضوع بیشتر در مورد لپ تاپ های قدیمی صدق می کند. تلفن همراه فعلی، زمانی که باتری پر است جریان از باتری عبور نمی کند.)

 

آیا وقتی لپ تاپ در حال شارژ است، باید باتری آن را خارج کنید؟

با این حال، استفاده از لپ‌تاپ در حین شارژ، عمر باتری را در صورت کارکرد طولانی مدت کاهش می‌دهد. ممکن است کسی فکر کند که خارج کردن باتری از لپ تاپ راه خوبی برای استفاده از آن در حالی که به برق متصل است است. برداشتن باتری از لپ تاپ ایده خوبی است، اما امروزه بسیاری از لپ تاپ ها این گزینه را ندارند.

بیشتر بدانید :   12 مدل از بهترین آل این وان های دنیا 2022

در واقع در لپ‌تاپ‌های قدیمی این روش برای جلوگیری از کاهش عمر باتری توصیه می‌شود، اما امروزه بیشتر لپ‌تاپ‌ها باتری قابل جابجایی ندارند و در نتیجه در بیشتر موارد امکان انجام این کار وجود ندارد.

 

استفاده از لپ تاپ گیمینگ هنگام شارژ

استفاده از لپ تاپ گیمینگ هنگام شارژ

 

استفاده از لپ تاپ گیمینگ هنگام شارژ

سوال بسیاری از گیمرها این است که آیا استفاده از لپ تاپ گیمینگ هنگام شارژ بی خطر است؟ پاسخ بله است. در واقع بازی با لپ تاپ در حالی که به شارژر متصل است هیچ اشکالی ندارد، برخی معتقدند که فقط باید در زمانی که لپ تاپ در حال شارژ است با آن بازی کنید!

از آنجایی که اکثر بازی ها دارای گرافیک بالا و قدرت زیادی هستند، بازی فقط با باتری لپ تاپ باعث تخلیه باتری می شود. استفاده از باتری به تنهایی و بدون اتصال به شارژر باعث کاهش FPS در بازی ها و داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می شود.

 

بازی با لپ تاپ ایسر مدل Predator Helios 300 در هنگام شارژ

FPS پایین در بازی ها به این دلیل است که GPU با ظرفیت بهینه خود کار نمی کند. اگر از باتری به تنهایی استفاده کنید (حتی اگر باتری روی بهترین حالت عملکرد تنظیم شده باشد)، درصد باتری را به سرعت از 100 به صفر کاهش خواهید داد.

علاوه بر این، بسیاری از لپ تاپ ها در دسته های دیگر، مانند لپ تاپ مهندسی، عملکرد بالایی را در صورت ترکیب با هزینه به دلیل پردازنده های قدرتمند ارائه می دهند. دلیل آن در زیر ذکر شده است و به TDP لپ تاپ برمی گردد.

 

لپ تاپ های گیمینگ بدون اتصال به برق و اتصال شارژر به باتری نمی توانند TDP مناسبی را در بازی های با گرافیک بالا دریافت کنند و در این حالت عملکرد کارت گرافیک کاهش می یابد. در نتیجه، بهتر است (یا ضروری است!) بازی ها را با لپ تاپ متصل به شارژر و برق انجام دهید.

 

روش صحیح استفاده از شارژر لپ تاپ

روش صحیح استفاده از شارژر لپ تاپ

 

روش صحیح شارژ لپ تاپ

استفاده از روش مناسب هنگام شارژ لپ تاپ عمر آن را افزایش می دهد. اگر باتری خود را بخرید، شارژ متفاوت است. در اینجا روش کلی (نه خیلی جدید) شارژ باتری لپ تاپ را توضیح می دهیم.

 

شارژ کردن لپ تاپ به شکل صحیح

وقتی باتری لپ تاپ به حدود 10 درصد رسید آن را شارژ کنید. اجازه ندهید لپ تاپ به طور کامل شارژ شود (100%). بهتر است بعد از رسیدن به حدود 90 درصد آن را حذف کنید.

همانطور که در قسمت های قبل گفتیم بهترین راه برای شارژ لپ تاپ خاموش بودن آن است. در این صورت فعالیت های انجام شده توسط لپ تاپ محدود شده و باتری در سریع ترین زمان ممکن شارژ می شود.

 

جمع‌بندی، منابع و سوالات متداول

در این مقاله بایدها و نبایدهای استفاده از لپ تاپ در حین شارژ آن مورد بحث قرار می گیرد. کار کردن با لپ تاپ در حین شارژ شدن باتری باعث کاهش عمر باتری و آسیب دیدن آن در مدت زمان می شود. اگر باتری لپ تاپ خود را دوست دارید و می خواهید دوام بیشتری داشته باشد، بهتر است در حین شارژ شدن از آن استفاده نکنید. مطمئن شوید که باتری شما از شما تشکر خواهد کرد!

منابع:

وبسایت techwithtech.com

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 22

No votes so far! Be the first to rate this post.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “از لپ تاپ هنگام شارژ استفاده کنیم ؟


  1. Warning: strlen() expects parameter 1 to be string, object given in /home/cpack/public_html/wp-includes/formatting.php on line 3557
    Israel گفت:

    I was very happy to uncover this great site. I need to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and I have you book marked to see new information on your web site.

نظرات بسته شده است.