آموزش

اگر لپ تاپ خیس شد چه باید کرد؟ چه کاری را نباید انجام دهیم؟

لپ تاپ خیس شده

حتی تصور اینکه تمام اطلاعات داخل لپ تاپ شما توسط مایع از بین برود می تواند ترسناک باشد! اما اگر لپ تاپ خیس باشد چه؟ چه کاری را نباید انجام دهیم؟

ریختن نوشیدنی روی لپ تاپ میتواند باعث مرگ لپ تاپ شود! این مایع می تواند به سرعت به لوازم الکترونیکی داخل لپ تاپ آسیب برساند، اما اگر سریع عمل کنید، ممکن است بتوانید لپ تاپ را از آسیب احتمالی نجات دهید.

در این مقاله در مورد اینکه اگر لپ تاپ خیس شد چه کاری انجام دهید صحبت خواهیم کرد.

 

The laptop is flooded

The laptop is flooded

 

اگر لپ تاپ شما خیس است، اکنون این مراحل را انجام دهید:

مراحل زیر را سریع انجام دهید:

ابتدا مطمئن شوید که احتمال قطع برق شما وجود ندارد (ایمنی اولویت شماست.)

فورا لپ تاپ را خارج کنید. موس ها، دانگل های مختلف و سایر اتصالات را از لپ تاپ خود جدا کنید.

به سرعت مایع کیبورد لپ تاپ را با کاغذ تمیز کنید.

لپ تاپ را با یک پارچه کاملا خشک و بدون پرز تمیز کنید.

لپ تاپ را وارونه کنید تا مایع آن خارج شود. تا 24 ساعت آینده با لپ تاپ کار نکنید

ورود مایعات می تواند آسیب جدی به لپ تاپ وارد کند. اگر لپ تاپ در معرض مایع است، قبل از روشن کردن مجدد آن را به تعمیرگاه ببرید.

ممکن است رکود اقتصادی و قیمت خرید لپ تاپ بالا باشد تو این شرایط خرابت نمیکنه!!!

 

مراحل خشک کردن لپ تاپ

سیم برق را از برق بکشید، سپس دکمه پاور را برای پنج تا هفت ثانیه نگه دارید تا کاملا خاموش شود. وقت خود را برای بستن صحیح هدر ندهید. .
اگر بتوانید به راحتی باتری را جدا کنید، این باید قدم بعدی شما باشد. البته امروزه بیشتر لپ‌تاپ‌ها این ویژگی را ندارند، اما برخی از لپ‌تاپ‌ها هنوز دارای باتری‌هایی هستند که با یک قفل ساده جدا می‌شوند، در حالی که برخی دیگر برای دسترسی به باتری از شما می‌خواهند که تمام پنل پشتی را باز کنید. اگر در انجام این کار راحت هستید، ادامه دهید و باتری را خارج کنید. همچنین، درایوهای USB یا کلیدهای متصل به لپ تاپ را بردارید.

بیشتر بدانید :   5 گام برای راه‌ اندازی لپ تاپ استوک

 

راه حلی برای جلوگیری از آسیب دیدن لپ تاپ هنگام خیس شدن

 

اول از همه، روی ایمنی تمرکز کنید
ایمنی معمولاً اولین چیزی است که هنگام ترس و استرس از پنجره بیرون می رود! اگر لپ تاپ شما خیس شد، ابتدا مراقب ایمنی باشید. اما نمی توانم به شما بگویم که خلاص شدن از خطر احتمالی برق گرفتگی چقدر مهم است. بنابراین مراقب ایمنی خود باشید تا برق آسیبی به شما نرساند.

 

به خصوص اگر در آب ایستاده اید یا لباس هایتان خیس است. اگر چنین است، به جای تلاش برای بیرون کشیدن آن از دیوار، درپوش یا سوئیچ آن منبع برق را پیدا کنید و آن را از برق بکشید. در صورت مشاهده (یا احساس) گرما، دود، بخار، کف، تورم یا ذوب شدن، دستگاه را لمس نکنید. (زندگی شما مهمتر است.) هنگامی که دستگاه خاموش است و مطمئن شدید که منطقه امن است، آماده شستشو هستید.

آن را زیر و رو کنید و بگذارید آب آن خارج شود

 

لپ تاپ را برگردانید

یک پارچه خشک بردارید و مایع اضافی را از سطح لپ تاپ پاک کنید – به خصوص نزدیک صفحه کلید، شکاف ها یا پورت ها – و درب آن را تا جایی که دوست دارید باز کنید. لپ تاپ را وارونه کنید، آن را روی یک حوله یا چیز قابل حمل قرار دهید و اجازه دهید آب آن تخلیه شود. قطعات را با یک پارچه بدون پرز تمیز کنید.

اگر می توانید، اگر برای شما مقدور است، لپ تاپ را به مدت 24 ساعت بگذارید تا کاملا خشک شود. مناسب است. اگر وقت ندارید می گویم حداقل 4 ساعت تا آب لپ تاپ کاملا تخلیه شود. این کار را حتی اگر لپ تاپ احساس می کند خشک می شود، انجام دهید، زیرا قسمت های مختلف لپ تاپ آب زیادی را جذب می کند، بنابراین باید به آنها زمان دهید تا مایع را دفن کنند.

 

 

خشک کردن هوا در این مورد بهترین است. دستگاه خود را روی یک کاسه برنج قرار دهید. برنج کمک زیادی به آبکشی نمی کند. برعکس، «چه، برای تصفیه برنج کار زیادی می‌طلبد، می‌تواند برخی از اجزا را حذف کند. واقعاً کار نمی کند و اگر چیزی باشد، در آینده به سیستم آسیب می رساند.
قرار دادن لپ تاپ در کیسه برنج سریعتر آن را خشک نمی کند! این یک تصور غلط رایج است که می تواند به لپ تاپ شما آسیب برساند.

 

بیشتر بدانید :   در زمان خرید لپ تاپ این نکات را رعایت کنیم؟

صفحه نمایش، صفحه کلید و تمام قسمت های نوت بوک را کاملا خشک کنید

اگر لپ تاپ شما خیس شد، آن را نزد یک متخصص تعمیر ببرید!
پس از این مرحله می توانید لپ تاپ را به کارگاه ببرید. اگر مطمئن هستید که قطعات داخلی لپ تاپ آسیب زیادی ندیده اند، می توانید خودتان لپ تاپ خود را روشن کنید. در بیشتر موارد نیاز به راه اندازی مجدد دارد. اما ممکن است مجبور شوید آن را به یک کارگاه حرفه ای ببرید.

فقط به این دلیل که چیزی بعد از کشیدن سیگار کار می کند، به این معنی نیست که ثابت شده است. هنگامی که مایع وارد می شود، حتی پس از خشک شدن، می تواند مواد معدنی را از خود به جای بگذارد که منجر به یک نقطه نارسانا می شود – که در طول زمان آسیب خوردگی را افزایش می دهد.

 

لپ تاپ آب خورده

لپ تاپ آب خورده

 

نوشیدنی هایی مانند قهوه یا نوشابه های گازدار در لپ تاپ می توانند آسیب جدی به لپ تاپ وارد کنند.
این امر به ویژه اگر چیزی غیر از آب (مانند نوشابه یا قهوه) بنوشید بسیار مهم است. چون قطعا خراب میشه یک تعمیرگاه خوب قطعات را با حلال های قوی یا پاک کننده های اولتراسونیک تمیز می کند که بسیار دقیق عمل می کنند.

با بیشتر لپ‌تاپ‌هایی که در دسته لپ‌تاپ‌های گیمینگ و  لپ تاپ مهندسی قرار می‌گیرند، باید بیشتر مراقب باشید که لپ‌تاپ خود خیس نشود. زیرا اگر لپ تاپ شما خیس شود، بیشتر از چیزی که به دست می آورید ضرر می کنید.

 

نکته ایمنی دیگر: اگر باتری شما با آب تماس پیدا کرد، باید یک باتری جدید بخرید. آب نه تنها می تواند به باتری آسیب برساند بلکه استفاده از دستگاه را ناامن می کند. در صورت شک از کارشناسان بپرسید.

بیشتر بدانید :   چرا باید از ویندوز اورجینال برای سیستم‌ های رایانه ‌ای استفاده کنیم

اگر لپ تاپ شما سرد است این کار را نکنید
راه حل های بالا به شما ارائه شده است که اگر لپ تاپ شما سرد است چه کاری انجام دهید. اما باورهای غلط رایجی نیز وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.
هرگز لپ تاپ خود را بدون خاموش کردن آن در کیسه برنج قرار ندهید.
هرگز لپ تاپ را در کیسه برنج قرار ندهید! تاثیر بسیار کمی دارد و می تواند به لپ تاپ آسیب برساند
برای خشک کردن لپ تاپ از سشوار یا هر وسیله دیگری استفاده نکنید. قطعات الکترونیکی را می توان با حرارت سشوار به سرعت ذوب کرد.
در بیشتر مواقع، لپ تاپ مرطوب قابل تعمیر است، پس ناامید نشوید و به سرعت لپ تاپ خود را خشک کنید.

 

آیا لپ تاپ ها ضد آب هستند؟
متأسفانه تقریباً همه لپ تاپ ها ضد آب نیستند. (به جز مدل های خاص برای مصارف نظامی) یعنی نمی توانید از لپ تاپ برای تماشای فیلم یا زیر باران بدون ترس از آسیب دیدن یا شکستن آن استفاده کنید. حتی ریختن یک لیوان مایع روی رایانه می تواند عواقب جدی ایجاد کند!

 

با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید برای محافظت از لپ تاپ خود در برابر آسیب آب و ایمن نگه داشتن آن انجام دهید. برای آب بندی لپ تاپ از درزگیر استفاده کنید. این به جلوگیری از نشت مایع و آسیب به دستگاه کمک می کند.

 

چرا لپ تاپ ها ضد آب نیستند؟

دلایل زیادی برای ضد آب نبودن لپ تاپ ها وجود دارد، اما بزرگترین دلیل احتمالاً هزینه آن است. مواد مورد نیاز برای ساخت یک لپ تاپ ضدآب هزینه اضافی را اضافه کرده و قیمت هر لپ تاپی را افزایش می دهد! علاوه بر این، مردم اغلب خواهان ویژگی های اضافی مانند صفحه نمایش لمسی در رایانه خود هستند که اگر از مواد ضد آب ساخته شده باشند غیرممکن است.
همچنین، لپ‌تاپ‌ها اغلب از پلاستیک ساخته می‌شوند که در ابتدا ضد آب نیستند! از آنجایی که دلایل زیادی وجود دارد که چرا تولید کنندگان لپ تاپ کامپیوترها را در برابر آب مقاوم نمی کنند، در حال حاضر ارزش آن را ندارد.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 21

No votes so far! Be the first to rate this post.

نوشته های مشابه