آموزش

فرکانس سی پی یو (cpu) یا پردازنده چیست و چه نقشی در لپ‌ تاپ ایفا می ‌کند؟

What is a CPU

فرکانس سی پی یو (cpu) یا پردازنده چیست و چه نقشی در لپ‌ تاپ ایفا می ‌کند؟

فرض کنیم که شما تصمیم گرفته‌اید یک لپ تاپ یا کامپیوتر خریداری کنید. قبل از اینکه به سراغ نام برند بروید باید برخی از معیار‌ها را بر روی کاغذ لیست کنید تا براساس آن‌ها، یک سیستم رایانه‌ای مناسب شرایط کاری خود داشته باشید.

برای نمونه اگر شما یک مهندس مکانیک هستید، قطعاً سیستم رایانه‌ای مورد نیاز شما با شخصی که می‌خواهد از لپ تاپ تنها برای امور درسی استفاده کند، متفاوت خواهد بود. در واقع به دلیل اینکه نیاز است شما نرم‌افزار‌های سنگین و زیادی را بر روی لپ تاپ نصب کنید، حتماً باید سیستم لپ تاپ شما قدرت پردازش بیشتری داشته باشد.

در این زمان است که فرکانس پردازنده یا cpu اهمیت خود را نشان می‌دهد. اگر شما دوست دارید با قطعات مختلف یک لپ تاپ آشنا شده و در زمان خرید بدانید که دقیقاً کدام یک از سیستم‌های رایانه‌ای برای شما مناسب‌تر هستند، حتماً این مطلب را مطالعه نمایید.

What is a CPU

cpu  چیست؟

قدرت انتقال داده‌ها و در نتیجه سرعت سیستم‌های کامپیوتری با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند و این موضوع توسط cpu  مورد بررسی قرار می‌گیرد. cpu کامپیوتر‌ها یا سیستم‌های لپ تاپ با یکدیگر متفاوت است. هر اندازه فرکانس پردازنده یا همان cpu عدد بزرگتری داشته باشد، به این معناست که سرعت این سیستم بالاتر بوده و در نتیجه شما می‌توانید از سیستم رایانه‌ای برای انجام فعالیت‌های سنگین استفاده کنید.

بیشتر بدانید :  بهترین پاوربانک لپ تاپ

اما حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که cpu چگونه می‌تواند باعث افزایش سرعت سیستم رایانه‌ای شود؟

در تمام کامپیوتر‌ها و لپ تاپ‌ها قطعات سخت‌افزاری بزرگ و کوچکی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها نقشی را در داخل سیستم رایانه‌ای ایفا می‌کنند. همانند یک شرکت تجاری بزرگ که مدیر عامل موظف است عملکرد کارکنان را تحت کنترل و مدیریت خود داشته باشد، بررسی و مدیریت قطعات سخت‌افزاری در داخل سیستم رایانه نیز برعهده cpu خواهد بود تا آن‌ها بتوانند به درستی و منظم کار کرده و سیستم شما دچار نقص سرعت نشود.

 

افزایش سرعت کامپیوتر از طریق انتخاب cpu  مناسب

همان‌گونه که متوجه شدید cpu  تعیین‌کننده سرعت خوانش اطلاعات و داده‌ها در داخل یک سیستم کامپیوتری بوده و هر اندازه عدد مربوط به cpu  بزرگتر باشد، یعنی قدرت لپ تاپ و کامپیوتر شما بسیار بالاتر است. سی پی یو به دو صورت بر روی سیستم سرعت سیستم کامپیوتری شما تأثیر می‌گذارد:

  • هسته‌های پردازنده

کمی در مورد cpu  در اینترنت تحقیق کنید تا متوجه شوید که تعداد هسته‌های پردازنده در داخل سی پی یو‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. یکی از عواملی که باعث افزایش سرعت کامپیوتر یا لپ تاپ می‌شود، تعداد همین هسته‌هاست. هر اندازه تعداد هسته‌های موجود در داخل cpu  بیشتر باشد، مسلماً سرعت کامپیوتر شما بالاتر رفته و شما می‌توانید در یک لحظه تعداد زیادی نرم‌افزار‌ها را بر روی سیستم خود باز بگذارید چون هیچ مشکلی از نظر  افت سرعت برای سیستم به وجود نخواهد آمد.

  • فرکانس پردازنده

دومین عاملی که باعث افزایش سرعت کامپیوتر از طریق cpu  می‌شود، بحث فرکانس پردازنده است. هر اندازه فرکانس cpu  شما بالاتر باشد سرعت انتقال و جابجایی داده‌ها و خوانش داده، افزایش یافته و شما می‌توانید از این سیستم برای انجام کار‌های سنگین همانند امور مهندسی و طراحی استفاده نمایید.

بیشتر بدانید :  ویژگی های کول پد مناسب برای لپ تاپ

اما حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که چه تفاوتی بین هسته پردازنده و فرکانس پردازنده وجود دارد؟

اجازه دهید با یک مثال این تفاوت را توضیح دهیم. یک اتوبان یا بزرگراه شهری را در نظر بگیرید. مسلماً هر چه تعداد لاین‌های رفت و آمد در داخل این بزرگراه بیشتر باشد، امکان استفاده از بزرگراه بیشتر بوده و البته اتومبیل‌ها بدون اینکه دچار آسیب و تصادف شوند می‌توانند به راحتی تردد خود را انجام دهند.

افزایش تعداد لاین‌ها همان افزایش تعداد هسته‌ها در داخل cpu  به حساب می‌آید. اما منظور از فرکانس پردازنده، همان سرعت اتومبیل‌ها است.

بیشتر بدانید : لپ تاپ استوک حرفه ای

در واقع اگر شما سیستم‌ عامل خود را یک بزرگراه در نظر بگیرید برای اینکه سرعت سیستم افزایش پیدا کند باید تعداد هسته‌های cpu  و فرکانس آن را افزایش دهید در این صورت با سرعت بسیار زیاد می‌توانید نرم‌افزار‌های سنگین را مورد استفاده قرار دهید و حتی چند نرم‌افزار سنگین را به طور همزمان باز بگذارید. اگر به تازگی سیستم شما دچار افت سرعت شده، عوامل مختلفی در بروز چنین مشکل نقش دارند. اما یکی از دلایل اصلی این است که تعداد نرم‌افزار‌های شما با قدرت cpu  همخوانی ندارد.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “فرکانس سی پی یو (cpu) یا پردازنده چیست و چه نقشی در لپ‌ تاپ ایفا می ‌کند؟

نظرات بسته شده است.