راهنمای خرید

راهنمای خرید رم استوک لپ تاپ

رم استوک لپ تاپ

قبل از خرید رم استوک حتماً این مطلب را مطالعه کنید

در بین قطعات سخت‌افزاری که در سیستم‌های کامپیوتری وجود دارد، رم یا حافظه یکی از مهمترین قطعاتی است که بر روی سرعت سیستم شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین زمانی که می‌خواهید لپ تاپ یا کامپیوتر بخرید، برای خرید رم حتماً انتظار خود از لپ تاپ یا کامپیوتر را در نظر بگیرید. به این معنا که باید توجه داشته باشید شما می‌خواهید چه اموری را با لپ تاپ خود انجام دهید. برخی از افراد به سراغ خرید رم استوک ‌می‌روند.

رم استوک به نوعی حافظه گفته می‌شود که قبلاً در کامپیوتر‌های دیگر مورد استفاده قرار گرفته و اکنون شما می‌خواهید آن را برای سیستم کامپیوتری یا لپ تاپ خود خریداری کنید.

قبل از اینکه رم استوک کامپیوتر را خریداری کنید حتماً این مطلب را با دقت مورد مطالعه قرار دهید.

خرید رم استوک لپ تاپ

نکات مهم در خرید رم استوک لپ تاپ

در خرید رم لپ تاپ یا کامپیوتر نباید سرسری عمل کنید چون سرعت سیستم شما تحت تأثیر رم قرار گرفته است به همین دلیل است که گاهی اوقات کارشناسان در نمایندگی‌های تعمیرات برای رفع مشکل سرعت پایین لپ تاپ‌  و کامپیوتر‌، به سراغ تعویض رم می‌روند.

در واقع اگر بخواهیم عملکرد رم کامپیوتر را توضیح دهیم، باید آن را به حافظه انسان تشبیه کنیم. در واقع رم کامپیوتر حافظه اصلی سیستم رایانه شما را به خود اختصاص می‌دهد. اگر تصمیم گرفته‌اید که برای کاهش هزینه‌ها به سراغ خرید ارم استوک لپ تاپ بروید حتماً چند نکته را در نظر بگیرید که در ادامه پیرامون آن‌ها صحبت می‌کنیم.

  • نسل حافظه رم کامپیوتر

در طراحی و ساخت رم از تکنولوژی DDR استفاده می‌شود که عدد بعد از این کلمه، نشان‌دهنده نسل حافظه خواهد بود. در گذشته نسل‌های ۱، ۲ و ۳ از رم مورد استفاده قرار می‌گرفت اما اکنون نسل ۴ به عنوان بهترین نسل حافظه رم شناخته شده و به صورت چشمگیری می‌تواند سرعت سیستم شما را ارتقا دهد.

بیشتر بدانید :   راهنمای خرید منبع تغذیه کامپیوتر

بازرگانی سیپک مرکز فروش لپ تاپ استوک با گارانتی 1 ساله بدون قید وشرط


  • ظرفیت رم استوک کامپیوتر

دومین فاکتور برای خرید رم کامپیوتر، توجه کردن به میزان ظرفیت آن است. هر چه ظرفیت رم بالاتر باشد، به دلیل اینکه قدرت حافظه رم برای پذیرش و پردازش اطلاعات بیشتر می‌شود، بنابراین سرعت سیستم شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. براساس عملکرد‌ی که از لپ تاپ در نظر دارید، باید بهترین رم استوک را خریداری کنید. مسلما برای امور مهندسی، حافظه رم باید بسیار قوی باشد چون قرار است حجم زیادی از داده‌ها و اطلاعات را بر روی خود ذخیره کند.

  • فرکانس حافظه رم استوک لپ تاپ

برای تعریف فرکانس حافظه رم از واحد مگاهرتز استفاده می‌شو.د بین فرکانس رم با سرعت سیستم، رابطه مستقیم وجود دارد. در واقع اگر فرکانس رم کامپیوتر شما افزایش پیدا کند، سرعت سیستم شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین همین مسأله بر روی سرعت‌ پردازش اطلاعات، تاثیر چشمگیر می‌گذارد.

  • پیکربندی چند کاناله رم کامپیوتر

یبر روی مادربرد سیستم رایانه‌ای می‌توان دو یا تعداد بیشتر حافظه رم را قرار داد و در این صورت مجموعه این حافظه‌ها، پیکربندی چند کاناله گفته می‌شود. نکته بسیار مهم این است که تعداد ر‌م‌ها حتماً باید زوج باشد.

اما مسأله‌ای که باید در خرید رم استوک لپ تاپ  به آن توجه کنید این است که حتماً به سراغ رم‌های دو یا ۴ کاناله بروید. در این صورت سرعت سیستم شما افزایش پیدا می‌کند. در واقع اگر رم‌های سیستم شما در حالت دو یا ۴ کاناله باشد، به دلیل همکاری که بین آن‌ها اتفاق می‌افتد، سرعت پردازش اطلاعات و سرعت سیستم شما به صورت چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

  • سیستم خنک‌کننده رم استوک لپ تاپ

مسأله بسیار مهم در طراحی سیستم‌های کامپیوتری، خنک نگه داشتن قطعات داخلی است چون همزمان که تمامی قطعات با یکدیگر کار می‌کنند، دما افزایش پیدا کرده و اگر سیستم خنک‌کننده فعال نباشد، قطعاً طول عمر قطعات کوتاه می‌شود و ما در کوتاه مدت مجبور هستیم برای تعمیرات و تعویض قطعات اقدام کنیم.

بیشتر بدانید :   راهنمای خرید لپ تاپ استوک اقساطی

بر روی هر حافظه رم چیپ‌های بسیار کوچکی قرار دارد که اگر ما این چیزپ‌ها را خنک نگه داریم مسأله سرعت سیستم نیز حل خواهد شد. در واقع خنک بودن چیپ‌ها باعث افزایش کارایی رم می‌شود. بنابراین طراحان حافظه رم کامپیوتر یک سینی گرما در دو طرف بدنه حافظه رم قرار می‌دهند که باعث می‌شود تهویه داخلی افزایش پیدا کرده و در نتیجه باعث خنک شدن رم استوک لپ تاپ خواهد شد.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “راهنمای خرید رم استوک لپ تاپ

نظرات بسته شده است.