اخبار

نگران نباشید؛ هوش مصنوعی محدودیت‌های زیادی دارد

نگران نباشید؛ هوش مصنوعی محدودیت‌های زیادی دارد, لپ تاپ استوک

[ad_1]

با وجودی که برخی تصور می‌کنند سیستم‌های کامپیوتری مبتنی بر هوش مصنوعی به قدری توانمند شده‌اند که می‌توانند حتی جای انسان را بگیرند، اما در عمل محدودیت‌هایی برای قدرتمندرین سیستم‌های کامپیوتری وجود دارد که باعث می‌شود، نتوانند تمام و کمال، انجام برخی فعالیت‌ها را برعهده بگیرند.

بررسی‌های «جی ونگ» متخصص علوم کامپیوتر از دانشگاه ماساچوست می‌گوید نگرانی‌ در مورد سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و جایگزین شدن آنها به جای انسان‌ها در شرایط فعلی، تا حدی بی‌اساس است. وی معتقد است که هوش مصنوعی در قدرتمندترین شکل خود هنوز محدودیت‌های زیادی دارد.

آیا هوش مصنوعی می‌تواند جای انسان را بگیرد؟

سیستم‌های کامپیوتری امروزی با فناوری‌های هوش مصنوعی می‌توانند با کاربر مکالمه کرده، آهنگ بسازند، نقاشی بکشند، شطرنج بازی کنند و برخی بیماری‌ها را تشخیص بدهند. همین مسایل باعث شده برخی به جهانی بدون نیاز به حضور انسان فکر کنند و نگران برخی موقعیت‌های شغلی باشند. نظرات مختلفی در این مورد مطرح می‌شود و حالا یکی از متخصصان کامپیوتر می‌گوید نباید سیستم‌های کامپیوتری را نیز بدون عیب و نقص و البته سیستمی کامل ببینیم.

سیستم‌های کامپیوتری معمولاً از دو زاویه مورد توجه قرار می‌گیرند. تعداد عملیاتی که سخت افزار آنها می‌تواند در ثانیه انجام دهد و کارایی الکوریتم‌هایی که اجرا می‌کند، دارای اهمیت است. سرعت سخت افزار به دلیل قوانین فیزیک محدودیت‌هایی دارد. الگوریتم‌ها نیز که اساساً مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند، توسط انسان نوشته می‌شوند و سخت افزار سیستم می‌تواند آنها را اجرا کند. حتی اگر از نظر قوانین فیزیک، سرعت کامپیوتر موانع را پشت سر بگذارد، کماکان محدودیت‌های الگوریتمی وجود دارند.

بیشتر بدانید :   قرارداد عربستان سعودی و هیوندای برای احداث خط تولید ویژه خاورمیانه

برخی مسایل از نظر تئوری قابل حل هستند ولی در عمل فراتر از توانایی‌های قوی‌ترین رایانه‌های امروز هستند. در واقع وقتی پای عمل به میان می‌آید سیستم‌های کامپیوتری ضعف‌ها و محدودیت‌هایی دارند که از نظر تئوری چنین مواردی معنی نداشتند.

«آلن تورینگ» ریاضیدان بریتانیایی در سال ۱۹۳۶ مفهومی مدرن الگوریتم، معروف به ماشین تورینگ را فرموله کرد. ماشین تورینگ الگویی است که همه کامپیوترهای امروزی برمبنای آن ساخته شده است. محاسباتی که ماشین تورینگ انجام می‌دهد اغلب تصمیم گیری در مورد مسایلی با پاسخ بلی یا خیر است. برای مثال در بررسی یک بیماری، پاسخ‌ها به صورت بلی و خیر داده می‌شود. در نتیجه هر مشکلی را نمی‌توان با چنین ماشینی حل کرد. ماشین تورینگ نمی‌تواند هر مشکلی را به راحتی حل کند. بسیاری از مشکلات با استفاده از ماشین تورینگ قابل حل هستند ولی بسیاری دیگر قابل حل نیستند.

[ad_2]

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.