راهنمای خرید

در انتخاب کارت گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر به نکات زیر توجه کنید:

vga card2

انواع کارت گرافیک

در بین قطعات سخت افزاری بسیار مهمی که در سیستم‌های رایانه‌ای وجود دارد، کارت گرافیک یکی از مهم‌ترین قطعاتی است که وظیفه تولید تصاویر بر روی صفحه لپ تاپ و کامپیوتر را بر عهده دارد. روند کار به این صورت است که کارت گرافیک اطلاعات را از سیستم رایانه‌ای دریافت کرده و آن را به سیگنال‌هایی که برای‌ مانیتور یا صفحه نمایشگر قابل فهم باشد، تبدیل می‌کند.

در این صورت تصاویر به نمایش در خواهند آمد. بنابراین کیفیت تصاویر وابسته به عملکرد کارت گرافیک است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مطلب در مورد انواع کارت گرافیک و البته چگونگی انتخاب کارت گرافیک مناسب صحبت کنیم.

vga card1

vga card1

آشنایی با انواع کارت گرافیک

به طور کلی کارت گرافیک به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • کارت گرافیک یکپارچه

این نوع کارت گرافیک در داخل مادربرد قرار گرفته است و برای سیستم‌هایی که عملکرد معمولی را از آن‌ها انتظار داریم گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. کسانی که عمدتا از آفیس‌های لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده می‌کنند و یا اینکه کار‌های معمولی همانند ایجاد سند، ذخیره فایل‌ها و یا امور اداری ساده را با سیستم‌های رایانه انجام می‌دهند، باید به سراغ کارت گرافیک یکپارچه بروند چون نیازی نیست هزینه زیادی برای این قطعه داشته باشند.

 

بیشتر بدانید : آیا میدانید سیپک اولین مرکز فروش لپ تاپ استوک و گرافیک استوک با گارانتی یک ساله و اقساط 12 ماهه است ؟

 

این نوع کارت‌ گرافیک در اندازه‌های کوچکتری ساخته شده و میزان مصرف برق کمتری دارد. از سوی دیگر زمانی که لپ‌ تاپ مجهز به کارت گرافیک یکپارچه روشن می‌شود، دیرتر از لپ‌تاپ‌های دیگر دچار افزایش دما خواهد شد چون این نوع کارت گرافیک گرمای کمتری تولید می‌کند.

  • کارت گرافیک مستقل و اختصاصی

کارت گرافیک اختصاصی به صورت کاملاً جداگانه بر روی مادربرد قرار می‌گیرد و عملکرد و کیفیت تصاویر سیستم شما را بالا می‌برد.

بیشتر بدانید :   لپ تاپ مناسب بورس چه ویژگی‌ هایی باید داشته باشد ؟

این کارت گرافیک برای لپ تاپ و سیستم‌های رایانه‌ای که قرار است از نرم‌افزار‌ها و برنامه‌های مهندسی در زمینه طراحی ساختمان، طراحی نقشه و یا هر گونه نرم‌افزار‌های مهندسی استفاده شوند گزینه مناسبی خواهد بود.

 

نکات مهم در انتخاب کارت گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر

همان گونه که متوجه شدید کارت گرافیک واقعاً یکی از مهم‌ترین قطعات کامپیوتر و لپ تاپ به حساب می‌آید که اگر نوع کارت گرافیک انتخابی با عملکرد سیستم شما تطابق نداشته باش،د کیفیت و کارآیی سیستم پایین می‌آید.

هر گونه مشکلی که در این قطعه اتفاق بیفتد، باعث بهم ریختگی عملکرد سیستم رایانه‌ای شما خواهد شد. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما از سیستم خود برای انجام امور مهندسی و امور کاری بسیار حرفه‌ای استفاده می‌کنید.

با توجه به اهمیت انتخاب کارت گرافیک مناسب برای سیستم رایانه‌ای، چند نکته بسیار مهم را برای شما ذکر خواهیم کرد:

  • اولین نکته این است که بین کیفیت تصاویر لپ تاپ شما با قدرت و حافظه کارت گرافیک، رابطه مستقیم وجود دارد. بنابراین اگر می‌خواهید سیستم شما بهترین تصاویر را ارائه کند، باید به سراغ کارت گرافیک ‌های قدرتمند با حافظه بسیار بالا بروید.

vga card3

  • برای کارت گرافیک حافظه‌ای تعریف شده است که می‌تواند تعداد قابل توجهی از سلول‌های تصویری را در خود ذخیره کرده و برای چند لحظه نگه دارد. سپس پردازش اتفاق می‌افتد و این اطلاعات در قالب تصویر بر روی صفحه نمایش دیده می‌شوند. بنابراین هر اندازه که حافظه کارت گرافیک شما بیشتر باشد تعداد این سلول‌های تصویری که در داخل کارت گرافیک ذخیره می‌شود نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به حافظه کارت گرافیک، RAM گفته می‌شود. به همین دلیل است که در زمان خرید سیستم‌های رایانه‌ای، مهندسین از شما در مورد RAM سوال می‌پرسند.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید کارت گرافیک

  • در واقع منظور از RAM همان حافظه کارت گرافیک است که قابلیت پردازش اطلاعات تصویر را برای شما تعریف می‌کند. در این زمینه نیز باید به عملکرد و کارایی سیستم مورد نظر خود توجه کنیم. در صورتی که فقط می‌خواهیم کار‌های معمولی را با کامپیوتر یا لپ تاپ انجام ‌دهیم قطعا هزینه کردن برای کارت گرافیک‌هایی که حافظه بسیار زیادی دارند، اصلاً درست نیست. در واقع نوعی هدر دادن پول به حساب می‌آید. معمولاً کارت گرافیک‌هایی که قدرت حافظه بالایی دارند را برای سیستم‌های رایانه‌ای با عملکرد مهندسی در نظر می‌گیرند.
بیشتر بدانید :   راهنمای خرید لپ تاپ استوک بوشهر

 

  • و اما نکته پایانی اینکه اگر جدیدا تصمیم گرفته‌اید که کارت گرافیک لپ تاپ خود را عوض کنید، حتماً باید به سراغ نمایندگی‌های معتبر از برند خود بروید تا مطمئن شوید که کارت گرافیک‌های اصل و باکیفیت را در سیستم شما تعبیه خواهند کرد.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 دیدگاه در “در انتخاب کارت گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر به نکات زیر توجه کنید:

نظرات بسته شده است.