راهنمای خرید

9 روش انتخاب بهترین مانیتور – مقایسه کن و تصمیم بگیر

9 روش انتخاب بهترین مانیتور – مقایسه کن و تصمیم بگیر, لپ تاپ استوک

آیا اندازه صفحه نمایش مانیتور را دقیقا بررسی می کنید؟

برای گیمرها یا برنامه نویسان، اندازه مانیتور بسیار مهم است. اندازه نامناسب می تواند عملکرد آنها را مختل کند و ممکن است در کار با رایانه یا تلویزیون احساس راحتی نکنند.

نه تنها این، بلکه اندازه مانیتور نیز بر نسبت تصویر و تجربه مشاهده تأثیر زیادی دارد.

آیا می دانید چیزی به نام مانیتور با اندازه استاندارد وجود ندارد؟ در حالی که اکثر مردم از مانیتورهایی از 13.5 اینچ تا 15 اینچ برای رایانه ها یا لپ تاپ ها استفاده می کنند، آنها می توانند کوچکتر یا بزرگتر باشند.

 

به عنوان مثال، مانیتورهای تلویزیون باید حداقل 24 اینچ باشند تا اطمینان حاصل شود که همه دید مناسبی از اتاق دارند. اما، برای بازی های سطح بالا، اغلب یک مانیتور 27 اینچی توصیه می شود.

این مقاله شما را با اندازه مانیتور، جنبه های مختلف آن و سایر حقایق آشنا خواهد کرد.

انواع مانیتور

انواع مانیتور

 

نحوه اندازه گیری اندازه مانیتور

اگر در حال مقایسه مانیتورهای با اندازه های مختلف هستید، ابتدا روش صحیح اندازه گیری مانیتور را یاد بگیرید. در غیر این صورت، شما هرگز ایده مناسب را دریافت نخواهید کرد.

یکی از اشتباهات اصلی مردم اندازه گیری افقی مانیتور استاما، روش درستی نیست.

شما باید ارتفاع مورب هر مانیتور را اندازه بگیرید.  برای به دست آوردن اندازه مناسب، باید از یک گوشه ناحیه قابل مشاهده به گوشه دیگر منطقه قابل مشاهده اندازه گیری کنید.

 

حتی مانیتورهای باریک مدرن دارای CRT هستند که می تواند قطر را افزایش دهد.

به عنوان مثال، یک مانیتور 24 اینچی ممکن است فقط صفحه نمایشی با اندازه 22.5 اینچ داشته باشد.

اما در مورد مانیتورهای صفحه تخت ، اندازه صفحه در واقع اندازه واقعی آن است.

همچنین ترفند دیگری برای اندازه گیری اندازه مانیتور وجود دارد.

 

ابتدا طول (l) صفحه نمایش مانیتور را با یک متر اندازه گیری کنید. سپس دوباره وسعت یا عرض (w) صفحه نمایش را به همان روش اندازه گیری کنید.

اکنون از این فرمول برای تعیین قطر (p) استفاده کنید.

p= (l 2 + w 2 )

اگر اندازه مانیتور خیلی بزرگ است و نمی توانید طول مورب را با استفاده از نوار اندازه گیری اندازه گیری کنید، این به شما کمک می کند اندازه مانیتور مناسب را تعیین کنید.

مقایسه اندازه مانیتور 24 در مقابل 27 در مقابل 32 اینچ

 

آیا می دانید که همه مانیتورها با اندازه های مختلف تفاوت های کلیدی دارند؟

علاوه بر برچسب قیمت، تجربه مشاهده را نیز بسیار تغییر می دهد. در اینجا مقایسه های جانبی مانیتورهای 24 اینچی، 27 اینچی و 32 اینچی وجود دارد.

بیشتر بدانید :   راهنمای خرید لپ تاپ استوک یزد 

 

  1. اندازه فیزیکی

ابتدا بیایید ابعاد را اندازه گیری کنیم. اندازه ها متفاوت خواهد بود. اما همانطور که قبلا گفته شد، اندازه یک مانیتور صفحه تخت شامل مناطق غیر قابل مشاهده آن نیز می شود. بنابراین، طول واقعی مشاهده یکسان نخواهد بود!

مانیتور 24 اینچی دارای طول 21.3 اینچ و عرض 12.8 اینچ خواهد بود.

از سوی دیگر، مانیتور 27 اینچی دارای طول دید 24.2 اینچ و عرض دید 14.4 اینچ است.

در مورد مانیتور 32 اینچی، طول نمایش 28.1 اینچ و عرض دید 16.9 اینچ است.

اگر داده های کلی را بررسی کنید، متوجه می شوید که مانیتور 32 اینچی بالاترین منطقه دید را دارد!

 

  1. رزولیشن

خوب، وضوح یک مانیتور یک نکته مهم در تعیین تجربه تماشای آن است. در این حالت، اندازه نیز به یک عامل متمایز کننده تبدیل می شود.

هر مانیتور دارای وضوح متفاوتی است. این ارتباط نزدیکی با توزیع پیکسل و تراکم پیکسل از طریق صفحه نمایش دارد.

این بدان معناست که هر چه صفحه نمایش بزرگتر باشد، پیکسل متراکم تر است. و تراکم پیکسل و اندازه نیز بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد. با پیکسل های کوچکتر، تصویری دقیق و واضح تر دریافت خواهید کرد.

برای مانیتور 24 اینچی، رزولوشن 1920×1080 با وضوح 1080p یا فول اچ دی است.

از سوی دیگر، یک مانیتور 27 اینچی دارای نسبت تصویر 2560 در 16000 هشتم به عنوان نسبت تصویر 1440p یا حتی وضوح 4K خواهد بود.

به طور مشابه، یک مانیتور 32 اینچی دارای نسبت تصویر 3840 در 2160 با وضوح 4k خواهد بود.

همانطور که می بینید، مانیتور 24 اینچی دارای کمترین اندازه وضوح است. می‌تواند رزولوشن‌های بالاتر را بپذیرد، اما ممکن است نرم‌افزار از تصاویر با وضوح بالاتر در این موارد پشتیبانی نکند.

به این دلیل است که اغلب، اندازه پیکسل یک تصویر با وضوح بالا برای چنین اندازه کوچک بسیار زیاد می شود. اما، یک نمای فول اچ دی نیز چندان بد نیست. در حالی که رزولوشن 4K میتواند بهتر باشد، اما می‌توانید بهترین کیفیت را با رزولوشن 1440p دریافت کنید.

 

مانیتور گیمینگ

مانیتور گیمینگ

 

  1. نمایش روی صفحه و مقیاس بندی متن

از آنجایی که ناحیه دید و نسبت تصویر در مورد مانیتورهای 24 اینچی، 27 اینچی یا 32 اینچی متفاوت است، اندازه واقعی آنها بر اساس توانایی مقیاس بندی متن محاسبه می شود.

برای نمایشگرهای 24 اینچی، مقیاس متن بزرگتر از اندازه مانیتور و صفحه نمایش است. به این دلیل است که متن با اندازه کوچک چشمان شما را خسته می کند. بنابراین، اندازه متن بزرگتر نگه داشته می شود تا اطمینان حاصل شود که چشمان شما می توانند چیزها را بدون چشمک زدن زیاد ببینند.

حالا بیایید نگاهی به مانیتور 27 اینچی بیندازیم. نسبت به قبلی بزرگتر است و وضوح بالاتری دارد. از این رو، اندازه نمایشگر در مقایسه با نمایشگرهای 24 اینچی کمی کوچکتر است. علاوه بر این، شما همچنین می توانید اندازه صفحه نمایش را مطابق با اولویت خود افزایش یا کاهش دهید.

بیشتر بدانید :   بهترین لپ تاپ های اچ پی سال 2022 |جدیدترین لپ تاپ های اچ پی

در مورد مانیتورهای 32 اینچی، اندازه نمایشگر اهمیت زیادی ندارد زیرا شما بالاترین رزولوشن را دارید و می توانید اندازه صفحه نمایش را بنا به سلیقه خود تغییر دهید.

 

  1. نرم افزار

نرم‌افزاری که مانیتور شما استفاده می‌کند نیز تأثیر زیادی بر کل تجربه مشاهده مانیتور دارد. در مورد مانیتورهای لپ تاپ یا رایانه شخصی و مدل های تلویزیون هوشمند برجسته تر است.

اگر بازی‌هایی با وضوح بالا انجام می‌دهید یا از دستگاه برای کدنویسی معمولی یا سایر کارهای برنامه‌نویسی پیشرفته استفاده می‌کنید، این نرم‌افزار مهم خواهد بود. باید مقیاس پذیری متن و رابط کاربری مورد نیاز را برای پشتیبانی از برنامه ای که قصد دارید روی مانیتور اجرا کنید، داشته باشد. اگرچه مدل های 24 اینچی و 127 اینچی عملکرد خوبی دارند، اما 32 اینچ به مسائل سازگاری حساس هستند. اگر نرم افزار مطابقت نداشته باشد، یک مانیتور 32 اینچی برنامه را اجرا نمی کند.

  1. راه اندازی

نکته مهم بعدی تنظیم مانیتور است. این بدان معناست که چقدر فضای روی میز یا داخل اتاق دارید تا مانیتور و سایر ابزارهای مرتبط را در خود جای دهید.

فضا موضوع حساسی است. باید از فاصله کافی بین دیوار و مانیتور برای عبور هوا و خنک نگه داشتن آن اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که مانیتور نزدیک درگاه برق است تا مطمئن شوید که در هنگام استفاده از مانیتور به مشکل برخورد نمی کنید.

در این مورد، لطفا هزینه راه اندازی را نادیده نگیرید. این نیز به هزینه کلی شما می افزاید.

 

  1. نرخ سرعت تصویر 

سرعت، سرعت واکنش مانیتور به ورودی ها است. این به اندازه بستگی ندارد بلکه به نرخ ورودی و وضوح بستگی دارد.

در مورد مانیتورهای 24 اینچی، تاخیر ورودی می‌تواند بیشتر باشد زیرا این مدل دارای پنل‌های با کیفیت متوسط ​​و نرخ تازه‌سازی پایین‌تر است.

برعکس، مانیتورهای 27 اینچی و 32 اینچی پنل های با کیفیت و نرخ تازه سازی بالاتری دارند. بنابراین، این مانیتورها سریعتر از مانیتورهای 24 اینچی پاسخ می دهند.

 

  1. کیفیت تصویر

کیفیت تصویر در مانیتور به وضوح، نسبت تصویر و تراکم پیکسل بستگی دارد. تراکم پیکسلی و وضوح بالاتر، تصاویر واضح و دقیق با رنگ‌های زنده ارائه می‌کند.

از این رو، یک مانیتور 32 اینچی بهترین کیفیت تصویر را ارائه می دهد، در حالی که 27 اینچ می تواند متفاوت باشد زیرا می تواند با وضوح 1440 ultra HD و وضوح 4k ارائه شود.

اما در مورد مانیتورهای 24 اینچی فقط باید از تصاویر فول اچ دی استفاده کنید.

 

  1. فاصله نشستن استاندارد

در مورد تجربه تماشا، فاصله بسیار مهم است. شما باید بتوانید ساعت ها به راحتی و بدون فشار دادن به گردن، چشم ها یا پشت خود، دقیقه را تماشا کنید.

 

  1. هزینه

آخرین اما نه کم‌اهمیت، هزینه یا بودجه نیز یک عامل مهم است. مانیتورهای 24 اینچی مقرون به صرفه ترین هستند زیرا کیفیت کلی آنها در مقیاس متوسط ​​با اندازه کوچکتر است.

اما در مورد مانیتورهای 27 اینچی یا 32 اینچی، قیمت به دلیل پنل های باکیفیتی که در کنار اندازه بزرگتر استفاده می کنند، افزایش می یابد.

بیشتر بدانید :   بررسی تخصصی لپ تاپ Dell مدل E5570

اما، به عنوان یک خریدار هوشمند، می توانید قیمت ها و نیازهای خود را با یکدیگر مقایسه کنید تا بهترین مانیتور را برای خود بیابید.

 

مانیتور 24 در مقابل 27 در مقابل 32 اینچ برای بازی

بسیاری از مردم معمولاً هنگام انتخاب یک مانیتور بازی، اندازه را در نظر می گیرند. بستگی به این دارد که کدام بازی را انجام دهید و چقدر بازی می کنید.

اما به طور کلی مانیتور 24 اینچی برای بازی ایده آل نیست. ممکن است در حین بازی از تصاویر فوق اچ دی یا 4k با کیفیت بالا پشتیبانی نکند.

از طرف دیگر، یک مانیتور 32 اینچی بیش از حد بزرگ خواهد بود و ممکن است لازم باشد گردن خود را مرتباً حرکت دهید تا همه چیز را در صفحه نمایش بگیرید. علاوه بر این، شما همچنین باید در فاصله ای بنشینید، که ممکن است تجربه کلی بازی شما را مختل کند.

از این رو بهترین انتخاب یک مانیتور 27 اینچی است. نه بزرگ است و نه خیلی کوچک. همچنین از تمامی تصاویر با وضوح بالا پشتیبانی می کند. علاوه بر این، به شما این امکان را می دهد که مطابق با انتخاب خود صفحه نمایش را به راحتی مشاهده کنید.

 

مانیتور 24 در مقابل 27 در مقابل 32 اینچ برای کار                   

کدام یک برای کار ایده آل است؟ خوب، بستگی به نوع کار شما دارد.

اگر معمولاً روی کار خود می خوانید یا می نویسید و تصاویر را مشاهده می کنید، یک مانیتور 25 اینچی کافی است. مانیتورهای بیست و هفت اینچی یا 32 اینچی به دلیل اندازه بزرگتر می توانند بسیار طاقت فرسا باشند.

اگر یک ویراستار یا طراح گرافیک هستید، یک مانیتور 32 اینچی به دلیل وضوح بالا و تراکم پیکسلی بهتر بهترین گزینه است. اما مانیتور 27 اینچی هم خوبه!

 

مانیتور برنامه نویسی

مانیتور برنامه نویسی

 

مانیتور 24 در مقابل 27 در مقابل 32 اینچ برای برنامه نویسی

خوب، در این مورد جنبه های مختلفی وجود دارد. یک مانیتور 24 اینچی عالی است زیرا دسترسی سریع‌تری به خواندن متون به راحتی و بدون اینکه چشمان شما را خسته کند، به شما ارائه می‌دهد. اما به دلیل رزولوشن پایین‌تر، می‌توانید با تعداد محدودی تب در آن واحد کار کنید.

اگر به کارهای برنامه نویسی سطح بالا علاقه مند هستید، مدل های 32 اینچی جانوری هستند و این مدل ها می توانند به طور همزمان تعداد بیشتری را در خود جای دهند و به شما امکان می دهند همزمان با چندین تب کار کنید. اما، اندازه می تواند بسیار زیاد شود.

بنابراین، اگر به بهترین های هر دو دنیا نیاز دارید، یک مانیتور 27 اینچی برای کار برنامه نویسی خود تهیه کنید. وضوح بالاتری نسبت به مدل 24 اینچی ارائه می دهد اما چشمان شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

 

نتیجه گیری :

سه نوع مانیتور 24 اینچی، 27 اینچی و 32 اینچی هر کدام دارای محاسن و معایبی هستند. اما، شما باید اندازه مانیتور را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.

برای کارهای معمولی و سبک تر، یک مانیتور 24 اینچی بهترین است. اما، مانیتورهای 32 اینچی برای کارهای حرفه ای سطح بالا ایده آل هستند. مانیتورهای 27 اینچی مانند حد وسط هستند و انعطاف‌پذیری یکسانی را برای استفاده حرفه‌ای و معمولی ارائه می‌دهند.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.9 / 5. Vote count: 12

No votes so far! Be the first to rate this post.

نوشته های مشابه