دانستنی‌ها

ویژگی ‌های باتری لیتیوم یون برای لپ تاپ

باتری لپ تاپ

با ویژگی ‌های باتری لیتیوم یون آشنا شوید:

 باتری لپ تاپ یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این سیستم رایانه‌ای به حساب می‌آید چون ما می‌خواهیم از لپ تاپ به مدت چند ساعت بدون نیاز به جریان برق استفاده کنیم. پس برای ما بسیار مهم است که باطری لپ تاپ بتواند مدت زمان بیشتری شارژ را در خود نگه داشته و از طرف دیگر را طول عمر مفید آن نیز بیشتر باشد. البته طرز استفاده از لپ تاپ تأثیر بسیار زیادی بر روی طول عمر مفید باتری می‌گذارد ولی اگر با انواع باطری لپ تاپ آشنا شوید، بهتر می‌توانید در نگهداری از باتری لپ تاپ عمل نمایید. باتری ‌های لیتیوم یون یکی از انواع باتری‌هایی هستند که در لپ تاپ‌های امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ما در این مقاله در مورد ویژگی‌ های باتری‌های لیتیوم یون صحبت می‌کنیم.

باتری ‌های لیتیوم یون

باتری ‌های لیتیوم یون

تاریخچه معرفی باتری ‌های لیتیوم یون

قبل از اینکه باتری‌ های لیتیوم یون به بازار معرفی شوند، باتری‌های قابل شارژ دیگری به نام نیکل کادمیومیک و مشتقات آن استفاده بسیار زیادی در دستگاه‌های امروزی به خصوص در لپ تاپ‌ها داشتند. دو ویژگی بارز باتری‌های نیکل کادمیوم می‌توان به ارزان بودن و نامیرا بودن آن اشاره کرد. منظور از نامیرا بودن این است که اگر ولتاژ را به دو سر این باطری‌ها وصل کنیم دوباره شروع به کار می‌کنند. اما جالب است بدانید در عین این دو ویژگی بسیار عالی، دو عیب اساسی برای باتری‌های نیکل کادمیوم وجود دارد:

  •  این باطری‌ها سمی هستند و در نتیجه باعث آلوده شدن محیط زیست می‌شوند.
بیشتر بدانید :   لینکدین فیلتر شد. واقعیتی باور نکردنی

 

  • از طرف دیگر باتری‌‌های نیکل کادمیوم به عنوان باطری تنبل شناخته می‌شوند یعنی اگر شما اجازه ندهید باتری به طور کامل خالی شده و برای مثال زمانی که شارژ باطری به حالت نیمه می‌رسد آن را دوباره شارژ کنید، باتری از این پس تنها تا نیمه شارژ را برای شما مصرف کرده و به محض اینکه شارژ باتری به ۵۰ درصد برسد باید آن را به جریان برق وصل کنید.

 

باتری‌های لیتیومی به در باتری‌های گفته می‌شود که بهترین جایگزین برای نیکل کادمیومیک بوده و در نتیجه دو مشکل نامبرده برای باتری‌های نیکل کادمیومیک، در باتری‌های لیتیومی وجود ندارد.

ویژگی باتری ‌های لیتیوم یون

ویژگی باتری ‌های لیتیوم یون

آیا باتری‌ های لیتیوم یون نیز مشکلاتی دارند؟

 همانگونه که متوجه شدید آخرین نوع باتری‌ها که کارایی بیشتری در سیستم‌های برقی به خصوص لپ تاپ دارند، باتری‌های لیتیومی هستند. مشکل سمیت باتری نیکل کادمیوم به کمک باتری‌های لیتیومی حل شد اما متأسفانه این دسته از باتری‌ها نیز دو عیب بزرگ دارند:

  •  اولین و مهمترین عیب باتری‌های لیتیومی این است که آن‌ها می‌توانند تا مرز ترکیدن شارژ شوند. بنابراین زمانی که ولتاژ باتری به یک حد معین می‌رسد، مدار شارژ‌کننده باید از باتری جدا گردد وگرنه شارژ باطری ادامه پیدا می‌کند و در نهایت باتری خواهد ترکید. 

 

  • عیب دوم باتری‌های لیتیوم یونی این است که اگر شارژ باتری از حد معین کمتر شود، باتری اصطلاحا خاموش شده و دیگر کار نمی‌کند چرا که در اولین قدم، برد باتری که دارای حافظه موقتی بوده و امکان ارتباط با لپ‌تاپ را برقرار می‌کند، پاک شده و این ارتباط برقرار نخواهد شد. در مرحله بعدی، سلول‌های باتری خراب می‌شوند و همین موضوع باعث کاهش ماندگاری باتری لپ تاپ خواهد شد.
بیشتر بدانید :   9 روش انتخاب بهترین مانیتور - مقایسه کن و تصمیم بگیر

 

چگونه از باتری لپ تاپ نگهداری کنیم؟

 ما در یک مقاله به طور مفصل در مورد سلامت باتری لپ تاپ و نحوه نگهداری از آن صحبت کردیم. اجازه دهید در این مقاله چند نکته مهم پیرامون نگهداری از باتری لپ تاپ را بیان نماییم:

 

  •  بهتر است در طول هفته حداقل ۲ تا ۳ بار باتری‌ها را شارژ کنید. شارژ کردن بیش از اندازه باعث آسیب به سلامت باتری لپ تاپ شده و طول عمر مفید آن کم می‌شود.

 

  •  خوشبختانه باتری‌های امروزی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اگر همیشه لپ تاپ به جریان برق وصل باشد بعد از اینکه باتری به طور کامل شارژ شد، جریان برق خواهد شد. اما با این حال توصیه می‌کنیم که  در زمان استفاده از لپ تاپ و زمانی که باتری در داخل لپ تاپ وجود دارد، سیستم را به جریان برق وصل نکنید بلکه از شارژ باطری لپ تاپ استفاده کرده و وقتی که شارژ آن تقریبا به ۲۰ تا ۳۰ درصد رسید، سیستم را خاموش کنید و لپ تاپ را به جریان برق وصل نمایید. در این صورت طول عمر مفید باطری لپ تاپ شما نیز بیشتر خواهد شد.

 

  •  اگر قرار است برای مدت زمان طولانی از باتری استفاده نکنید در صورت امکان آن را از لپ تاپ جدا کرده، در داخل یک کاغذ تمیز بپیچید و در محیط خنک و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید چرا که افزایش دما باعث از بین رفتن باتری لپ تاپ می‌گردد.

نوشته های مشابه