آموزش

آیا استفاده از آنتی ویروس ‌های رایگان کار درستی است؟

free-antivirus

آیا استفاده از آنتی ویروس ‌های رایگان کار درستی است ؟

متأسفانه با توجه به اینکه سایت‌های اینترنتی گاهی اوقات آلوده به بدافزار‌های هک و یا ویروس هستند، بنابراین لازم است ما بر روی سیستم کامپیوتری خود آنتی ویروس‌ هایی را نصب کنیم که در صورت وجود عامل خطرناک سریعاً با ارسال پیام به کاربر، موضوع را اطلاع دهند. اما در کنار آنتی ویروس‌هایی که باید از طریق خرید نرم‌افزار فعال شوند، آنتی ویروس‌ های رایگان نیز در داخل اینترنت وجود دارد که مسلماً عمده کاربران از این نرم‌افزار‌ها استقبال می‌کنند. اما به نظر شما استفاده از آنتی ویروس‌ های رایگان کار عاقلانه‌ای است؟ برای پاسخ به این سؤال حتماً این مطلب را مطالعه نمایید.

 free Anti-virus

مهمترین مزایای استفاده از آنتی ویروس‌ های رایگان

همانگونه که گفتیم متأسفانه خیل عظیمی از بدافزارها و ویروس‌ها در دنیای مجازی وجود دارد که به طرق مختلف سیستم کامپیوتری شما را آلوده می‌کنند. برای مثال باز کردن یک سایت نادرست و یا غیر سالم و یا انتقال داده‌ها از یک لپ تاپ یا کامپیوتر آلوده به لپ تاپ خود، از جمله رایج‌ترین راه‌هایی است که باعث می‌شود سیستم رایانه شما آلوده به ویروس شده و حتی این موضوع ممکن است باعث آسیب‌های سخت‌افزاری و سوختن هارد شما گردد. بنابراین وجود آنتی ویروس بر روی سیستم کامپیوتری ، یکی از ملزومات به حساب می‌آید. مهمترین مزایای نرم‌افزار‌های آنتی ویروس رایگان عبارتند از:

  • در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد.

به جرأت می‌توان گفت مهمترین و حتی تنها عاملی که باعث می‌شود کاربران به سراغ آنتی ویروس ‌های رایگان بروند، بحث هزینه است چون بدون اینکه بخواهند پولی پرداخت کنند می‌توانند یک آنتی ویروس مناسب در اختیار داشته باشند. ولی درمورد آنتی ویروس‌هایی که باید بعد از پرداخت پول فعال شوند، لازم است شما هر چند ماه یکبار مبلغی را برای خرید کد لایسنس پرداخت کنید تا بتوانید آنتی ویروس خود را فعال نگه دارید.

  • قبل از نصب آنتی ویروس می‌توانید آن را تست کنید.
بیشتر بدانید :   راهنمای کامل خرید لپ تاپ استوک و دست دوم_آپدیت

مشکلی که برخی از کاربران بعد از خریدن آنتی ویروس با آن مواجه می‌شوند، عدم نصب آنتی ویروس بر روی سیستم است و یا اینکه بعد از خرید آنتی ویروس و نصب آن، کاربران متوجه می‌شوند که این نرم‌افزار آنگونه که انتظار داشته‌اند نمی‌تواند از سیستم کامپیوتری آن‌ها پشتیبانی کند. در هر دو صورت شما هزینه خود را از دست خواهید داد. اما اگر شما نسخه رایگان آنتی ویروس را در اختیار داشته باشید می‌توانید آن را به صورت آزمایشی بر روی سیستم رایانه خود نصب کرده و در صورتی که نتیجه دلخواه را از آن به دست آوردید، برای همیشه از آن استفاده کنید.

 

معایب استفاده از آنتی ویروس‌ های رایگان

در کنار مزایای که برای آنتی ویروس ‌های رایگان ارائه کردیم بد نیست نگاهی به معایب احتمالی آن‌ها نیز داشته باشیم که عبارتند از:

  • آنتی ویروس ‌های رایگان آسیب‌پذیر هستند.

مشکلی که در آنتی ویروس ‌های رایگان وجود دارد این است که این قبیل نرم‌افزار‌ها به روز‌رسانی نمی‌شوند در نتیجه جدیدترین ویروس‌ها و بدافزارها‌های آنلاین در داخل آن‌ها تعریف نشده و به همین دلیل آسیب‌پذیر هستند چون ویروس‌های جدید می‌توانند به همین آنتی ویروس ‌ها لطمه وارد کنند.

  • امنیت کامل برای سیستم شما وجود ندارد.

با توجه به اینکه در آنتی ویروس ‌های رایگان ویروس‌ها و بدافزارها‌های آنلاین جدید معرفی نمی‌شود بنابراین اگر نسخه‌هایی از هکر‌ها و ویروس‌ها وارد سیستم شما شوند که در داخل آنتی ویروس تعریف نشده است، احتمال آلوده شدن و هک شدن لپ تاپ شما وجود دارد. بنابراین آنتی ویروس ‌های رایگان، با قدرت زیاد نمی‌توانند سیستم شما را از حمله‌های سایبری در ‌امان نگه دارند.

  • محافظت از سیستم به صورت آنلاین انجام می‌شود.
بیشتر بدانید :   تست لپ تاپ استوک

قطعاً این مسأله برای ما بسیار مهم است که نرم‌افزار‌های آنتی ویروس بتوانند به صورت آفلاین و آنلاین از سیستم کامپیوتری ما محافظت کنند. اما معمولاً نسخه‌های رایگان تنها این قابلیت را دارند که از طریق آنلاین سیستم شما را رصد کرده و در صورت وجود مشکل ویروسی، هشدار‌هایی را به شما اعلام می‌کنند و اگر اینترنت قطع باشد قابلیت آنتی ویروس از دست می‌رود.

  • آنتی ویروس رایگان نمی‌تواند از تمام دستگاه‌ها محافظت کند.

و اما در نهایت یکی دیگر از معایب آنتی ویروس‌ های رایگان این است که امکان محافظت از تمامی دستگاه‌های الکترونیکی که متصل به سیستم رایانه هستند را فراهم نمی‌کنند. در واقع فرض کنیم که شما هاردی را به سیستم لپ تاپ خود وصل کرده‌اید. اگر ویروسی وارد سیستم شود، آنتی ویروس رایگان نمی‌توانند از هارد شما محافظت کند.

دیگه نگران خرید لپ تاپ استوک و کیس استوک نباشید . فروشگاه سیپک کیس استوک را با گارانتی یک ساله به فروش می رساند. 

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

نوشته های مشابه