اخبار

ناسا روی تلسکوپ فضایی رومن کار می‌کند؛ تا 1000‌برابر سریع‌تر از هابل!

ناسا روی تلسکوپ فضایی رومن کار می‌کند؛ تا 1000‌برابر سریع‌تر از هابل!, لپ تاپ استوک

[ad_1]

تلسکوپ فضایی جیمز وب از زمان پرتاب در سال 2021 دستاوردهای بزرگی داشته است. بااین‌حال، ناسا تلسکوپ فضایی دیگری را در دست توسعه دارد که می‌تواند به سؤالات نجومی بیشتری پاسخ دهد. این تلسکوپ با نام «تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن» قرار است در سال 2027 پرتاب شود و سرعت عکاسی بسیار بیشتری نسبت به جیمز وب خواهد داشت.

تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن که با نام تلسکوپ فضایی رومن هم شناخته می‌شود، نواحی بزرگی از فضا را رصد خواهد کرد تا به کیهان‌شناسان در درک بزرگی مقیاس جهان کمک کند. محققان می‌دانند که برای شناخت جهان باید علاوه بر بررسی جزئیات، نگاهی به مقیاس‌های بزرگ هم داشته باشند.

تلسکوپ فضایی رومن چه فرقی با تلسکوپ‌های قبلی دارد؟

تلسکوپ‌هایی مثل هابل و جیمز وب حساسیت خارق‌العاده‌ای دارند و می‌توانند اشیا بسیار دور را ببینند. ولی تلسکوپ رومن متفاوت است و می‌خواهد نگاهی کلی‌تر به آسمان داشته باشد. تصویر زیر تفاوت میان تلسکوپ‌ها را نشان می‌دهد و می‌توان دید در جایی که هابل تنها بخش کوچکی از فضا را رصد می‌کند، رومن می‌تواند تصویر پهنه وسیع‌تری از کیهان را به ثبت برساند.

«آرون یانگ» از مرکز پرواز فضایی گدارد ناسا می‌گوید: «تلسکوپ‌های فضایی جیمز وب و هابل برای مطالعه عمیق و نزدیک اشیای نجومی بهینه‌سازی شده‌اند، بنابراین استفاده از آن‌ها شبیه به این است که از داخل سوراخ سوزن به آسمان نگاه کنید. برای حل معماهای کیهانی در بزرگ‌ترین مقیاس، به تلسکوپ‌هایی نیاز داریم که بتوانند نمای بسیار بزرگ‌تری را ارائه کنند. رومن دقیقاً به همین منظور طراحی شده است.»

بیشتر بدانید :   قیمت سری پیکسل ۷ گوگل برای بازار اروپا و آمریکا فاش شد

تلسکوپ فضایی رومن برای انجام مطالعاتی مثل تخمین تعداد سیاره‌های فراخورشیدی موجود در کل کهکشان استفاده خواهد شد. یکی از مزایای اصلی این تلسکوپ در کنار میدان دید وسیع آن، توانایی عکاسی با سرعت بسیار بالاست. ناسا می‌گوید رومن می‌تواند تا 1000‌برابر سریع‌تر از هابل عکاسی کند.

تلسکوپ رومن سالانه حدود 100 هزار عکس خواهد گرفت. اگر این کار قرار بود توسط تلسکوپ هابل و جیمز وب انجام شود، به مدت‌زمانی بیشتر از تمام طول عمر ما نیاز بود.

[ad_2]

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.