اخبار

محققان جزئیات تازه‌ای را درباره یک هیولای دریایی مرگبار باستانی کشف کردند

محققان جزئیات تازه‌ای را درباره یک هیولای دریایی مرگبار باستانی کشف کردند, لپ تاپ استوک

[ad_1]

یک هیولای 360 میلیون ساله دریایی که اولین‌بار حدود 150 سال پیش کشف شده بود، دوباره مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که احتمالاً جثه‌ای کوچک‌تر از انتظارات قبلی دانشمندان داشته اما به همان اندازه مرگبار بوده است.

محققان در مطالعه جدیدی دریافته‌اند که یک ماهی استخوانی بزرگ به نام Dunkleosteus terrelli که با اسم مستعار Dunk شناخته می‌شود، احتمالاً اندازه‌ای کوچک‌تر از تصورات قبلی ما دارد؛ چرا که جمجمه این ماهی با تنه 9 متری آن همخوانی ندارد. درنتیجه، آن‌ها به بررسی شیوه محاسبه ابعاد جسمانی این موجود پرداختند و متوجه شدند که طول تنه این جانور نباید بیشتر از 4 متر بوده باشد.

این هیولای دریایی آرواره‌های خارق‌العاده‌ای داشته است

با وجود این کاهش اندازه، توانایی‌های مرگبار Dunk تغییری نمی‌کند. او ظاهراً آرواره‌ای بسیار قوی داشته است که می‌توانسته نیرویی معادل 3600 کیلوگرم را اعمال کند. این ماهی همچنین از جمجمه محکمی بهره می‌برده که به اسکلت غضروفی‌شکل آن متصل بوده است.

دانشمندان می‌گویند جمجمه Dunk با طول 85 سانتی‌متر در نوع خود منحصربه‌فرد بوده است. ازاین‌رو، آن‌ها این جمجمه را با جمجمه موجود بیگانه در فیلم Alien مقایسه کرده‌اند.

این کشف جدید توسط «راسل انگلمن»، دانشجوی دکترای دانشگاه کیس وسترن در آمریکا حاصل شده است. او در دوران کرونا مشغول بررسی گونه Dunk در موزه طبیعی کلیولند بود که با ابهامی درباره تناسب اندام این آبزی مواجه شد و درنهایت به این جواب رسید. او در ابتدا از کشفی که درباره جثه کوچک‌تر این هیولای دریایی داشت، سرخورده شد، اما درنهایت پذیرفت که کشف حقیقت از هر چیزی دیگر مهم‌تر است و باید اولویت بالاتری داشته باشد.

بیشتر بدانید :   واقعا استفاده عمودی از پلی استیشن ۵ باعث خرابی آن می‌شود؟

Dunk احتمالاً در دوره دوونین در نزدیکی سواحل دریاچه ایری در نزدیکی شهر کلیولند امروزی زندگی می‌کرده است. فسیل او درحال‌حاضر در مجموعه تاریخ طبیعی موزه کیلولند قرار دارد. نتایج پژوهش حاضر در مجله Diversity منتشر شده است.

[ad_2]

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.