اخبار

آخرین حسی که قبل از مرگ از دست می‌ دهیم چیست؟

آخرین حس از حواس پنجگانه که هنگام نزدیک شدن به مرگ از دست می‌ دهیم

[ad_1]

بر اساس تحقیقات، شنوایی آخرین حسی است که افراد در حال مرگ از دست می‌دهند. دانشمندان دریافتند که مغز به ثبت آخرین صداهایی که فرد می‌شنود ادامه می‌دهد، حتی اگر بدنش واکنشی به آن نشان ندهد.

پزشکان معمولا به خانواده‌های بیماران نزدیک به مرگ می‌گویند با آنها صحبت کنند و اگر حرف آرامش بخشی دارند برایشان زمزمه کنند. این به این دلیل است که تحقیقات نشان می‌دهد شنوایی افراد در حال مرگ همچنان کار می‌کند و به این معناست که حتی اگر بدن فرد در حال مرگ پاسخگو نباشد، مغز او به ثبت آخرین صداهایی که می‌شنود ادامه می‌دهد.

مطالعه‌ای که در ژوئن ۲۰۲۰ منتشر شد نشان داد که مغز بیمارانِ در حال «مرگ فعال» در مراقبت‌ های تسکینی همچنان در پاسخ به صداها فعالیت‌هایی را ثبت می‌کند.

محققان فعالیت مغزی ۱۷ بیمار تحت کنترل، هشت بیمار آسایشگاهی پاسخگو و پنج بیمار آسایشگاهی را که پاسخگو نبودند بررسی کردند. به هر بیمار دو نوع آهنگ با پنج نت ارائه شد که یک نسخه از آن تنها پنج نت تکراری داشت، در حالی که آهنگ یا الگوی دیگری متفاوت بود. از بیماران سالم و پاسخگو خواسته شد تا تعداد آهنگ‌هایی را که در آن الگوها تغییر کرده بشمارند.

آخرین حسی که قبل از مرگ از دست می‌ دهیم چیست؟

دانشمندان دریافتند که الگوهای فعالیت مغز در افراد غیرپاسخگو مشابه بیماران سالم است و این نشان می‌دهد که افراد هنگام مرگ همچنان قدرت شنوایی دارند و به دنباله‌ای از محرک‌های شنیداری ساده پاسخ عصبی می‌دهند.

لارنس وارد نویسنده ارشد این مطالعه و استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌گوید: «چیزی که می‌دانیم این است که سیستم شنوایی برخی از این بیماران به شیوه‌ای نزدیک به حالت نرمال عمل می‌کند.»

بیشتر بدانید :   آشنایی با شماری از پیشرفته‌ترین ربات‌های انسان‌نما در دوره کنونی

با وجود درک این موضوع که شنوایی آخرین حسی است که هنگام مرگ از دست می‌دهیم، دانشمندان می‌گویند مشخص نیست که آیا بیماران واقعا آنچه را می‌شنوند پس از ثبت درک می‌کنند یا خیر. وارد می‌گوید: «این احتمال وجود دارد که برخی از فرآیندهای شناختی آنها با وجود عدم توانایی در پاسخگویی همچنان فعال باشد. چیزی که هنوز نمی‌دانیم این است که آنها این کلمات را می‌فهمند و با آنها تسکین می‌یابند یا خیر.»

بیشتر بخوانید:

آیا دانشمندان می توانند زمان دقیق مرگ را با آزمایش ژنتیک تعیین کنند؟

هنگام مرگ چه اتفاقی می افتد و چرا نباید از مرگ بترسید؟

[ad_2]
منبع دیجیتاتو

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.