اخبار

پیش بینی وزارت صمت:‌ فروش اقساطی و لیزینگی خودروها آغاز می‌شود

پیش بینی وزارت صمت:‌ فروش اقساطی و لیزینگی خودروها آغاز می‌شود

[ad_1]

افزایش تیراژ تولید خودرو توسط دو خودروساز بزرگ کشورمان در شرایط اتفاق افتاده است که توان خرید عمومی تناسب چندانی با نرخ های فعلی عرضه خودرو در بازار ندارد و نتیجه این شرایط رکود در بازار و عدم توانایی عمومی مشتریان برای خرید خودرو صفر کیلومتر به شکل نقدی است. در همین رابطه ماونت صنایع خودرو وزارت صمت پیش بینی کرده است که: «سال آینده زمینه‌های فروش لیزینگی اکثر تولیدات 2 خودروساز داخلی فراهم خواهد شد.»

عبدالله توکلی لاهیجانی در پاسخ به این پرسش که سایپا فروش لیزینگی خودرو شاهین را با سود ۲۱ درصد آغاز کرده آیا این سود منطقی است و بازار کشش این سود را دارد؟ اعلام کرد: «پاسخ دادن به این پرسش در حوزه کاری وزارت صمت نیست و این مسئله به سیاست‌های داخلی این بنگاه اقتصادی باز می‌گردد و ما نمی‌توانیم در این حوزه اظهارنظر کنیم. در واقع، اگر شکایتی در زمینه بالا بودن سود سایپا ثبت شود سازمان حمایت از مصرف کنندگان می‌تواند به این مسئله ورود و موضوع را بررسی کند.»

توکلی لاهیجانی با بیان اینکه بعد از سال‌ها شاهد فروش اعتباری خودرو هستیم، افزود: «همانگونه که اشاره شد فروش اقساطی در حوزه وظایف و سیاست‌ گذاری‌های وزارت صمت نیست اما بدون تردید این شیوه فروش می‌تواند در تنظیم بازار تاثیرگذار باشد.»

مدیر صنایع خودرو وزارت صمت با مقایسه فروش خودرو در سال جاری و سالی که گذشت، تصریح کرد: «سال گذشته برای فروش خودرو مردم صف می‌کشیدند این در حالیست که امسال شاهد فروش قسطی خودروها هستیم و امسال برای فروش خودرو، تولیدکنندگان وام در نظر گرفته‌اند. پس از اینکه ۵۰ درصد از خودروها از فرآیند قرعه کشی خارج شدند بدون تردید فروش قسطی تاثیر خود را در بازار می‌گذارد و باعث متعادل شدن آن خواهد شد.»

بیشتر بدانید :  نحوه استفاده از اینترنت استارلینک ؛ آموزش راه اندازی استارلینک

گام بعدی:‌ حذف ایران خودرو از سیستم قرعه کشی

در پی تحولات بازار خودرو در چند ماه اخیر حالا تنها محصولات ایران خودرو هستند که با توجه به حاشیه سود بالا همچنان براساس روش قرعه کشی واگذار می شوند. بنابراین پس از افزایش تیراژ تولید و در قدم نخست محصولات ایران خودرو از فرآیند قرعه کشی حذف خواهند شد؛ سپس بعد از دنبال کردن سیاست افزایش تولید به سمت فروش لیزینگی خواهند رفت.

به گفته عبدالله لاهیجی: «در حال حاضر تولید خودروهای کامل در ۶ ماه نخست سال جاری ۲۸۸ درصد افزایش داشته است چراکه جریان تولید در خودروسازان تثبیت و نظمی در حوزه تامین فراهم شده است و دیگر شاهد تولید خودروهای ناقص نیستیم و خودروهایی که به پارکینگ می‌رفتند صفر شده‌اند و این آمار نشان می‌دهد که افزایش تولید باعث شد که یک خودروساز (سایپا) به صورت کامل از فرآیند قرعه‌کشی حذف و دیگر خودروساز (ایران خودرو) نیز در مسیر خروج از فرآیند قرعه‌کشی قرار بگیرد.»

[ad_2]
منبع دیجیتاتو

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.