اخبار

نقل و انتقال آنلاین مالکیت خودرو از سال آینده

نقل و انتقال آنلاین مالکیت خودرو از سال آینده, لپ تاپ استوک

[ad_1]

در نشست اخیر مجلس شورای اسلامی موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفته و بندهای اصلاحی متعددی به لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ اضافه شد که یکی از آن‌ها به نقل‌وانتقال آنلاین مالکیت خودرو اشاره می‌کند.

فرایندهای مربوط به نقل‌وانتقال سند خودرو تا به امروز حالتی غیریکپارچه داشته و بخش عمده‌ای از آن به‌صورت حضوری انجام می‌شود. با بند جدیدی که به تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۲ اضافه شده، فرماندهی انتظامی کشور موظف است سامانه یکپارچه‌ای را برای تعویض پلاک انواع خودرو و موتورسیکلت راه‌اندازی کند تا به وسیله آن بتوان عمده مراحل نقل‌وانتقال مالکیت را به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام داد.

بند (د) تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۲ در بخش هزینه‌ای، به نقل‌وانتقال آنلاین مالکیت خودرو از سال آینده اشاره می‌کند، به‌طوری‌که برخلاف روند فعلی، عمده مراحل به‌صورت اینترنتی بوده و تنها فرایندهای احراز هویت افراد، بررسی اصالت خودرو و فک و نصب پلاک مستلزم مراجعه حضوری به مراکز تعویض پلاک هستند.  

براساس قانون جدید، تعویض پلاک تنها در مؤسسات مجاز و صاحب صلاحیت غیردولتی انجام می‌شود. فرماندهی انتظامی موظف است هزینه تعویض پلاک را مطابق با جدول شماره (۱۶) این قانون، از متقاضی دریافت کرده و پس از پرداخت مستقیم سهم مؤسسه ذی‌ربط، مابقی آن را نزد خزانه‌داری کل کشور (به ردیف درآمدی ۱۴۰۱۱۴ جدول شماره (۵) این قانون) واریز کند.

درحال‌حاضر متقاضی برای تعویض پلاک نیازمند مراجعه به وب‌سایت رسمی سازمان امور مالیاتی کشور و پرداخت هزینه‌های مربوطه است. فرایندهای بعدی با مراجعه حضوری فروشنده و خریدار به مراکز تعویض پلاک صورت می‌گیرند که بسیار زمان‌بر است. در این میان هنوز هم بسیاری افراد در مورد گرفتن کارت سبز و یا مراجعه به دفاتر پیشخوان جهت انتقال سند وسیله نقلیه دچار سردرگمی هستند. نقل‌وانتقال آنلاین مالکیت خودرو موجب سرعت‌بخشی به کارها می‌شود و از اتلاف وقت فروشنده و خریدار جلوگیری می‌کند.

بیشتر بدانید :   جک ما کنترل شرکت فین‌تکی Ant Group را واگذار می‌کند

[ad_2]

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.