اخبار

اسپیس ایکس برای پرتاب 7500 ماهواره نسل دوم استارلینک از مجوز گرفت

[ad_1]

اسپیس ایکس در سال 2020 خواستار دریافت مجوز برای پرتاب 29,988 ماهواره نسل دوم استارلینک از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) شد و حالا FCC بخشی از این درخواست را پذیرفته. در حقیقت FCC به اسپیس ایکس اجازه می‌دهد حداکثر 7500 ماهواره نسل دوم استارلینک را بسازد و روانه فضا کند.

مجوز برای ماهواره نسل دوم استارلینک

طبق بیانیه FCC، ماهواره‌های نسل دوم FCC می‌توانند در ارتفاع‌های 525، 530 و 535 کیلومتری فعالیت داشته باشند. با این‌کار، اسپیس ایکس می‌تواند اینترنت ماهواره‌ای خود را در اختیار کاربران بیشتری در سراسر جهان قرار دهد.

بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که شاید FCC در آینده امکان پرتاب 30 هزار ماهواره نسل دوم استارلینک را فراهم کند. در حقیقت این سازمان بخاطر امنیت فضایی و نگرانی‌ها پیرامون زباله‌های فضایی تصمیم گرفته به تعداد تقریباً محدودی از این ماهواره‌ها مجوز بدهد.

از آنجایی که FCC مجوز پرتاب 12 هزار ماهواره نسل اول استارلینک را به اسپیس ایکس اعطا کرده، بسیاری از کمپانی‌ها و حتی ناسا درباره برنامه شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک برای پرتاب 30 هزار ماهواره جدید، ابراز نگرانی کرده بودند.

ناسا در نامه‌ای به FCC گفته بود که گسترش صورت فلکی ماهواره‌ای می‌تواند روی مأموریت‌های انسانی و علمی تأثیرگذار باشد. به باور سازمان فضایی آمریکا، افزایش تعداد ماهواره‌های استارلینک می‌تواند ریسک برخوردهای فضایی را افزایش دهد و پنجره زمانی برای پرتاب‌ها کاهش یابد.

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس قبلاً گفته بود که نسل دوم ماهواره‌های استارلینک اندازه بسیار بزرگ‌تری نسبت به نسل قبلی‌شان خواهند داشت و برای پرتاب آن‌ها، به راکت استارشیپ نیاز است.

بیشتر بدانید :   قرارداد عربستان سعودی و هیوندای برای احداث خط تولید ویژه خاورمیانه

یکی از دلایل افزایش چشمگیر ابعاد این ماهواره‌ها مربوط به آنتن‌های غول‌پیکر آن‌ها می‌شود که امکان برقراری ارتباط با گوشی‌های هوشمند را فراهم می‌کند. در حقیقت اسپیس ایکس می‌خواهد با همکاری T-Mobile، اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را به گوشی‌های هوشمند بیاورد.

تا به امروز اسپیس ایکس 3500 ماهواره نسل اول استارلینک را روانه فضا کرده و باید منتظر پرتاب نسل دوم این ماهواره‌ها در آینده نه‌چندان دور باشیم.

[ad_2]
خرید لپ تاپ استوک با گارانتی 1 ساله و شرایط استثنایی

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.