اخبار

آموزش کامل روش خرید خودرو از بورس کالا

آموزش کامل روش خرید خودرو از بورس کالا, لپ تاپ استوک

[ad_1]

در این نوشتار با ما همراه باشید تا ضمن آگاهی از نحوه‌ی خرید خودرو از بورس کالا، بر جدیدترین اخبار پیرامون عرضه خودروهای مختلف در این بورس نگاهی داشته باشیم.

لاماری ایما با چه قیمتی در بورس کالا به فروش رسید؟ [به‌روزرسانی] – اسفند ۱۴۰۱

امروز درجدیدترین و آخرین مرحله عرضه خودرو لاماری ایما محصول آرین پارس موتور در بورس کالا 550 دستگاه خودرو به روی تابلو رفت.

طی این عرضه برای 175 عدد لاماری ایما سفید 925 تقاضا، برای 100 عدد لاماری ایما سبز 594 تقاضا، برای 175 دستگاه لاماری ایما مشکی 794 تقاضا و 100 عدد لاماری ایما خاکستری 549 تقاضا شکل گرفت.

برای خودرو لاماری ایما سفید کمترین قیمت مچ شده 19,200,000,000 ریال، لاماری سفید کمترین قیمت مچ شده 17,730,000,000ریال ، لاماری مشکی کمترین قیمت مچ شده 20.000.000.000 ریال و لاماری مشکی کمترین قیمت مچ شده 20.000.000.000 ریال و لاماری خاکستری با کمترین قیمت مچ شده 19.500.000.000 ریال معامله شدند.

جدول قیمت عرضه لاماری ایما در بورس کالا

نام کالامقدار عرضهمقدار تقاضاقیمت فروشنده (ریال)کمترین قیمت مچ شدهلاماری ایما سفید1759259,810,000,00019.200.000.000 ریاللاماری ایما سبز1005949,810,000,00017.730.000.000 ریاللاماری ایما مشکی1757949,810,000,00020.000.000.000 ریاللاماری ایما خاکستری1005499,810,000,00019.500.000.000 ریال

محدودیت‌های خرید خودرو لاماری ایما + شرایط جدید [به‌روزرسانی] – اسفند ۱۴۰۱

بورس کالا در نامه‌ای شرایط خرید لاماری ایما را که قرار است فردا، یکشنبه ۱۴ اسفندماه، در بورس کالا عرضه شود، ابلاغ کرد.

مهلت ثبت سفارش ساعت ۱۶ روز شنبه ۱۳ اسفندماه است و به‌منظور مدیریت سفارش‌های دریافتی مشتریان، کارگزاران امکان مسدودسازی سفارش‌های دریافتی را تا ساعت ۱۷ روز شنبه خواهند داشت. 

میزان پیش‌دریافت خرید به میزان ۵۰ درصد است.

اشخاصی که در عرضه‌های قبلی در بورس کالا خودروی سواری خریداری کرده‌اند و همچنین از ابتدای سال ۱۳۹۸ از شرکت‌های خودروسازی موفق به خرید خودرو شده‌اند، امکان ثبت سفارش نخواهند داشت.

هر کد بورسی صرفاً امکان یک ثبت سفارش را دارد.

ثبت سفارش برای اشخاص حقوقی مجاز نیست.

۵۵۰ دستگاه لاماری ایما در بورس کالا عرضه خواهد شد [به‌روزرسانی] – اسفند ۱۴۰۱

براساس اخبار منتشرشده به‌زودی ۵۵۰ دستگاه لاماری در ۴ رنگ سبز خاکستری سفید و مشکی در بورس کالا عرضه خواهد شد. عرضه این محصولات یکشنبه هفته آینده و تحویل آن‌ها نیز در خرداد‌ماه سال ۱۴۰۲ در مدل ۱۴۰۲ صورت خواهد پذیرفت.

خریداران تارا در بورس کالا چقدر سود کردند؟ [به‌روزرسانی] – بهمن ۱۴۰۱

تعداد عرضه۵۰۰۰ دستگاهتعداد تقاضا۲۳,۴۹۴ نفرقیمت پایه۲۵۶/۵۰۰/۰۰۰ تومانقیمت کشف شده۴۶۰/۰۰۰/۰۰۰ تومانقیمت نهایی۵۲۵/۰۰۰/۰۰۰ تومانقیمت بازار آزاد۶۳۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان

شرایط خرید تارا، فیدلیتی و ریسپکت در بورس کالا اعلام شد [به‌روزرسانی] – بهمن ۱۴۰۱

عرضه جدید خودروهای فیدلیتی، ریسپکت، کارا و کامیون در بورس کالا تأیید شد [به‌روزرسانی] – بهمن ۱۴۰۱

خودروتعداددرصد پیش‌پرداختتاریخ عرضهتاریخ تحویلفیدلیتی ۷ نفره۲۵۰ دستگاه سفید/ ۲۵۰ دستگاه مشکی۱۰۰٪ ۲۵ بهمن ۱۴۰۱۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲فیدلیتی ۵ نفره ۲۵۰ دستگاه سفید/۲۵۰ دستگاه مشکی۱۰۰٪ ۲۵ بهمن ۱۴۰۱۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ریسپکت۳۰۰ دستگاه سفید/۲۰۰ دستگاه مشکی۱۰۰٪ ۲۵ بهمن ۱۴۰۱۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲وانت کارا تک‌کابین ۵۰۰ دستگاه۵۰٪۲۶ بهمن ۱۴۰۱۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲وانت کارا دوکابین ۵۰۰ دستگاه۵۰٪۲۶ بهمن ۱۴۰۱۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲کامیون کشنده EM POWER۱۰۰ دستگاه ۳۰٪ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲کامیونت FORCE۲۲۰ دستگاه (بدون کاربری) ۳۰٪ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲کامیونت FORCE۲۳۰ دستگاه (با کاربری) ۳۰٪ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱۱۵ خرداد ۱۴۰۱

لینک سامانه وکالتی بانک‌های عامل (ویژه فروش ایران‌خودرو) [به‌روزرسانی] – بهمن ۱۴۰۱

به‌منظور فراهم‌سازی شرایط لازم برای دست‌یابی مشتریان واقعی و مصرف‌کنندگان به خودرو، بخشی از وجه خودرو در حساب وکالتی که توسط متقاضیان نزد بانک‌های ملی، ملت، سپه، تجارت و صادرات افتتاح کرده‌اند، مسدود می‌شود و پس از اعلام نتایج قرعه‌کشی و مشخص‌شدن فهرست برندگان، متقاضیانی که برنده نشده‌اند، می‌توانند نسبت به برداشت از حساب اقدام کنند و مشتریان منتخب در قرعه‌کشی با تکمیل وجه مطابق پیش‌پرداخت اعلامی در بخش‌نامه، نسبت به انتقال وجه از طریق درگاه رسمی ایران‌خودرو و تکمیل ثبت‌نام اقدام کنند.

بیشتر بدانید :   این بطری ماژولار می‌تواند چای دم کند و خوراکی‌های شما را نگه دارد

مشتریان برای افتتاح حساب وکالتی می‌توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی بانک‌های یادشده، نسبت به تکمیل فرم وکالتی نزد بانک اقدام کنند.

لیست سامانه وکالتی بانک‌های عامل: بانک تجارت، بانک ملت، بانک صادرات، بانک ملی و بانک سپه

ده هزار خودروی دنا و پژو ۲۰۷ یازدهم بهمن‌ماه در بورس کالا عرضه می‌شود [به‌روزرسانی] – بهمن ۱۴۰۱

براساس اطلاعات منتشرشده، قرار است ده هزار خودرو شامل ۴ مدل پژو ۲۰۷ دستی سقف فلزی، پژو ۲۰۷ اتوماتیک با سقف پانوراما، دنا پلاس با گیربکس ۶سرعته دستی و دنا پلاس با گیربکس ۶سرعته اتوماتیک در روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن‌ماه در بورس کالا عرضه شود.

نکات تکمیلی درخصوص بورس کالا [به‌روزرسانی] – بهمن1401

نحوه افتتاح حساب وکالتی بورس کالا

اگر به‌دنبال خرید خودرو از طریق بورس کالا هستید، حتماً باید یک حساب وکالتی مخصوص بورس کالا تشکیل دهید. به این منظور به یک کد معاملاتی نیاز دارید که از طریق یک کارگزاری‌های مجاز قابل تهیه است. پس از آن یک معرفی‌نامه از سمت کارگزاری‌تان دریافت نمایید. این معرفی‌نامه را به یکی از بانک‌های ارائه‌دهنده خدمات حساب وکالتی برده و پس از افتتاح حساب وکالتی خود، آن را به کارگزاری معرفی نمایید.

اگر چک برگشتی داشته باشید، امکان افتتاح حساب وکالتی برای شما میسر نیست. همچنین افتتاح حساب وکالتی مشترک نیز میسر نیست.

جریمه انصراف از خرید خودرو در بورس کالا (درصورت برنده‌شدن)

اگر فردی در بورس کالا به‌عنوان برنده معرفی شود و نتواند باقی‌مانده پول را در موعد مقرر واریز کند یا به هر دلیلی انصراف دهد، محکوم به پرداخت جریمه‌ای است که خودکار از حساب وکالتی او کسر می‌شود. ۵ درصد از ارزش کل معامله به‌عنوان هزینه فسخ و نیم درصد به‌عنوان کارمزد باید پرداخت شود. به عبارت دیگر، در صورتی که از خرید خودرو در بورس کالا انصراف دهید (اگر برنده شده باشید) باید ۵.۵ درصد از ارزش کل معامله را پرداخت کنید.

عرضه‌های نخست بهمن‌ماه در بورس کالا مشخص شد [به‌روزرسانی] – بهمن1401

عرضه‌های جدید خودرو در بورس کالا اعلام شد:

هایما S7 ایران خودرولاماری ایماT5 اتوماتیک فرداموتورتعداد2000 دستگاه هایما S7150 دستگاه خاکستری200 دستگاه مشکی200 دستگاه سفید200 دستگاه سفید 300 دستگاه مشکیتاریخ عرضهسه‌شنبه 4 بهمنسه‌شنبه 4 بهمنسه‌شنبه 4 بهمنقیمت پایه743 میلیون تومان981 میلیون تومانیک میلیارد و 174 میلیون تومانتاریخ تحویل20 اردیبهشت 14025 اردیبهشت 140220 اردیبهشت 1402پیش‌پرداخت50 درصد50 درصد50 درصد

آموزش جامع خرید خودرو از بورس کالا

با غیرفعال‌شدن سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، فروش این محصول مجدداً بر عهده تولیدکنندگان گذاشته شده است. البته یک بستر مشترک و شفاف نیز در این میان وجود دارد که بهتر از هر واسطه‌ای خودروهای متعلق به شرکت‌های مختلف را در معرض فروش قرار می‌دهد. خرید خودرو از بورس کالا یکی از راه‌حل‌های مؤثر هرچند کوتاه‌مدت برای بهبود فروش خودرو در بازار است که پای دلالان را از معاملات خودرو قطع می‌کند و از طریق کارگزاری‌ها صورت می‌گیرد.

بورس کالا به‌عنوان یک بستر مشترک، شفاف و منصفانه از اوایل سال جاری اقدام به عرضه خودرو کرده است. با تبدیل خودرو به یک کالای سرمایه‌ای، بورس کالا می‌تواند واسطه مناسبی برای فروش خودرو در نظر گرفته شود؛ چرا که انجام معامله در آن هم به نفع فروشنده و هم به نفع خریدار است. به‌طور خاص، خودرو در بورس کالا با قیمتی بیشتر از کارخانه و کمتر از بازار آزاد به فروش می‌رسد و به‌همین‌خاطر، هم خودروساز و هم مشتری از خرید خود راضی خواهند بود.

بیشتر بدانید :   انتظاراتی که از سامسونگ در سال 2023 داریم

بورس کالا سازوکار مزایده‌ای داشته و متقاضی با پیشنهاد قیمت بالاتر، موفق به خرید محصول موردنظر (خودرو) می‌شود. خودرو با یک قیمت پایه در بورس قرار می‌گیرد و در‌نهایت نصیب آن متقاضی می‌شود که بیشترین قیمت را پیشنهاد کرده است. اما نحوه خرید خودرو از بورس کالا چگونه است؟

خرید خودرو از بورس کالا از طریق کارگزاری‌ها انجام می‌شود. به بیان بهتر، متقاضی به‌طور مستقیم در معامله نقش ندارد. خرید ماشین از طریق بورس کالا در شش مرحله صورت می‌گیرد که شامل ثبت‌نام در سامانه سجام، احراز هویت در سجام، اخذ کد بورس کالا، افتتاح حساب وکالتی، مراجعه به کارگزاری و شرکت در حراج و در‌نهایت اختصاص خودرو به مشتری می‌شود. این مراحل را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مرحله اول: ثبت‌نام در سامانه سجام

متقاضی پیش از هر اقدامی باید در سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا همان سجام به نشانی www.sejam.ir ثبت‌نام کند. ثبت‌نام در سیستم سجام مستلزم ارائه مدارک و هزینه‌ای حدود ۱۰ هزار تومان است. مدارک لازم برای ثبت‌نام در سجام شامل کارت ملی، شناسنامه، جزئیات دقیق درباره محل سکونت و محل کار، شماره موبایل به نام متقاضی و اطلاعات کامل بانکی ازجمله شماره حساب، نام بانک، نام شعبه، کد شعبه و کد شبا است. پس از تکمیل مراحل، یک پیامک روی گوشی دریافت خواهید کرد که حاوی کد ده‌رقمی پیگیری سجام است. با استفاده از این کد، عملیات بعدی، یعنی احراز هویت سجام را انجام می‌دهید.

مرحله دوم: احراز هویت در سامانه سجام

پس از ثبت‌نام در سامانه سجام، نوبت به احراز هویت می‌رسد که از دو طریق حضوری و غیرحضوری امکان‌پذیر است. در روش حضوری، متقاضی باید با به دست داشتن مدارکی همچون اصل و فتوکپی شناسنامه، اصل و فتوکپی کارت ملی، فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی (در صورت تمایل)، آدرس و نشانی پستی معتبر و شماره حساب و اطلاعات بانکی، به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان دولت یا کارگزاری معتبر مراجعه کند. هزینه احراز هویت حضوری برای فرد حقیقی حدود ۱۱ هزار تومان و برای نماینده قانونی حدود ۱۳ هزار تومان است.

اما در روش غیر‌حضوری، متقاضی باید یک ویدیوی سلفی چندثانیه‌ای از خود تهیه کرده و با ذکر چند مورد از اطلاعات خود، هویت خود را نشان دهد. این اطلاعات در قسمت احراز هویت الکترونیکی در وب‌سایت سجام ارائه شده‌اند. پس از احراز هویت، کد ۵ قمی سجام یا همان کد سجامی به گوشی شما ارسال می‌شود.

مرحله سوم: مراجعه به کارگزاری و اخذ کد بورس کالا

در این مرحله باید در یکی از کارگزاری‌های معتبر ثبت‌نام کنید. کارگزاری‌ها، نماینده شما در فرایند خرید خودرو از بورس کالا و ثبت سفارش خودرو هستند. ثبت‌نام در کارگزاری به کد سجامی احتیاج دارد و به دو صورت حضوری و غیرحضوری امکان‌پذیر است؛ هرچند که عمده کارگزاری‌ها و همین‌طور افراد، روش اینترنتی را به مراجعه حضوری ترجیح می‌دهند.

بنابراین یکی از کارگزاری‌های معتبر را انتخاب کرده و پس مراجعه به وب‌سایت اینترنتی مربوطه و ثبت‌نام، روی بخش دریافت کد بورسی کلیک کنید. کد بورسی، شناسه منحصربه‌فرد هر معامله‌گر در بازار سرمایه است.

توجه داشته باشید که در بخش تعیین نوع درخواست کد، باید گزینه «بازار فیزیکی بورس کالا» را انتخاب کنید تا امکان خرید خودرو از بورس کالا برای شما فراهم شود. پس از تکمیل مراحل، از صفحه معرفی‌نامه پرینت گرفته و آن را نزد بانک دلخواه ببرید تا بتوانید مرحله بعدی، یعنی «افتتاح حساب وکالتی» را نیز پشت سر بگذارید.

بیشتر بدانید :   ردمی K60 احتمالا با تراشه مدیاتک دیمنسیتی 8200 از راه می‌رسد

مرحله چهارم: افتتاح حساب وکالتی

قدم بعدی پس از نام‌نویسی و اخذ کد بورسی آنلاین از کارگزاری‌ها، ایجاد حساب وکالتی در یکی از بانک‌های معتبر کشور است. برخی کارگزاری‌ها ممکن است بانک خاصی را پیشنهاد دهند. پس از مراجعه به بانک موردنظر و ایجاد حساب وکالتی، مجدداً به وب‌سایت کارگزاری رفته و فرم حساب وکالتی را در آن بارگذاری کنید.

توجه داشته باشید که بر‌اساس قوانین مربوط به معاملات بورسی، متقاضی می‌بایست مبلغی را به‌عنوان پیش‌پرداخت به حساب وکالتی واریز کنید. اگر کالای موردنظر خودرو باشد، متقاضی باید مبلغ پایه خودرو یا مبلغ پیش‌پرداخت تعیین‌شده توسط فروشنده را حداقل ۲۴ ساعت قبل از شروع معامله به حساب وکالتی واریز کند.

مرحله پنجم: شرکت در مزایده و خرید خودرو

پس از طی مراحل قبلی، مخصوصاً واریز مبلغ پیش‌پرداخت در حساب وکالتی، نوبت به ثبت سفارش و شرکت در مزایده می‌رسد. نکته مهم در این قسمت، ارائه درخواست پیش از ساعت ۸:۳۰ روز عرضه خودرو در بورس کالا است. به بیان دیگر، اگر تا قبل از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه روز عرضه، درخواست سفارش را به ثبت نرسانده باشید، قادر به شرکت در مزایده نخواهید بود.

بنابراین با آگاهی قبلی نسبت به زمان عرضه خودرو در بورس کالا، به سامانه کارگزاری خود مراجعه کرده و پس از ورود به حساب کاربری، نسبت به درخواست ثبت سفارش برای خرید خودرو اقدام کنید.

در بورس کالا، اگر تعداد متقاضیان کمتر از موجودی خودروها باشد، بدون انجام هیچ رقابتی خودرو به متقاضی فروخته می‌شود. اما اگر موجودی خودروها کمتر از تعداد متقاضیان باشد، مزایده از قیمت پایه بین شرکت‌کنندگان آغاز شده و متقاضی با بیشترین پیشنهاد قیمت، برنده رقابت و مالک نهایی خودرو می‌شود. خبر موفقیت از طریق کارگزاری به شما اعلام خواهد شد.

از آنجا که پیش از انجام مزایده، تنها مبلغ پیش‌پرداخت را به حساب وکالتی واریز کرده‌اید، در صورت برنده‌شدن می‌بایست باقی‌مانده مبلغ خرید خودرو را با کارگزاری تسویه کنید. پس از تسویه، اطلاعات شما برای شرکت خودروساز ارسال می‌شود.

مرحله ششم: تحویل خودرو به مشتری

خودروساز پس از دریافت اطلاعات خریدار، شماره مشتری و قرارداد مربوطه را ایجاد می‌کند. در این صورت باید به وب‌سایت اصلی خودروساز مراجعه کرده و هزینه‌های مربوط به مالیات و عوارض قانونی را پرداخت کنید. سپس شرکت بیمه و همین‌طور نزدیک‌ترین نمایندگی به محل سکونت خود را جهت تحویل خودرو مشخص کنید.

البته کار در اینجا به پایان نمی‌رسد. باید به سایت پلیس مراجعه کرده و نسبت به احراز محل سکونت خود اقدام کنید. در این مرحله به مدارک معتبر جهت اثبات محل سکونت، مثل سند خانه، قبض برق، آب، گاز به نام متقاضی و… احتیاج پیدا خواهید کرد.

پس از احراز و تأیید محل سکونت، به نمایندگی منتخب مراجعه کرده و پس از ارائه مدارک می‌توانید قرارداد خرید خودرو را امضا کنید. پس از امضای قرارداد، خودروی شما در زمان مقرر به نمایندگی منتخب انتقال یافته و می‌توانید کلید آن را تحویل بگیرید. 

[ad_2]

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.